Przejdź do menu Przejdź do treści

Badania z udziałem dzieci w wieku 4-7 lat, u których stwierdzono niedokształcenie mowy o typie afazji / afazję dziecięcą / alalię / SLI / DLD.

ZAPROSZENIE DO UDZIAŁU W BADANIU NAUKOWYM

 

Aktualnie prowadzimy badania z udziałem dzieci w wieku 4-7 lat, u których stwierdzono niedokształcenie mowy o typie afazji / afazję dziecięcą / alalię / SLI / DLD.

 

Warunki udziału

Prosimy o wypełnienie ankiety jeśli

  • Państwa dziecko jest w wieku 4-7 lat;
  • otrzymało diagnozę niedokształcenia mowy o typie afazji / afazji dziecięcej / alalii / SLI / DLD (nie musi to być diagnoza poradni psychologiczno-pedagogicznej, wystarczy diagnoza logopedy);
  • posługuje się wyłącznie językiem polskim;
  • nie ma zaburzeń ze spectrum autyzmu, niedosłuchu, zespołów genetycznych, niepełnosprawności intelektualnej;
  • trudności w zakresie rozwoju mowy mają charakter ciągły, nie nastąpiła nagła utrata sprawności komunikacyjnych w wyniku incydentu neurologicznego.

 

Jak zgłosić udział dziecka w badaniu

W celu zgłoszenia się do badania, prosimy o wypełnienie krótkiej ankiety: https://forms.office.com/Pages/ResponsePage.aspx?id=akoPVi8YPkWiiyLhYKqrkzfc7q_bfLRJmv2YDViRvfJUQVM2OEVGUVBISFVVTklVNUFNWE5GTVVYTy4u

Liczba dzieci mogących wziąć udział w badaniu jest ograniczona. O przyjęciu dziecka do projektu poinformujemy przez e-mail lub telefonicznie.

Wszelkie pytania prosimy kierować do kierownika projektu.

 

Czas i miejsce

Badanie składa się z dwóch sesji, każda trwa około 45-60 minut. Sesje odbywają się w siedzibie Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie przy ul. Ingardena 4, w terminie ustalonym z opiekunami badanego i prowadzi je doświadczony logopeda.

 

Przebieg badania

Dziecko ma do wykonania zadania językowe i niejęzykowe, przeznaczone dla jego grupy wiekowej. Dodatkowo opiekunów poprosimy o odpowiedź na pytania dotyczące rozwoju dziecka.

 

Bezpieczeństwo danych

Wyniki badania będą oznaczone kodem i będą w pełni anonimowe. Do wyników będą miały dostęp tylko osoby zaangażowane w projekt. Udział w badaniu jest dobrowolny, w każdej chwili mogą Państwo cofnąć zgodę na udział w badaniu bez podania przyczyny.

 

Wynagrodzenie za udział

Za udział w pełnym badaniu otrzymają Państwo bon do Empiku. Po badaniu opiekunowie otrzymają opis wyników uzyskanych przez dziecko oraz wytyczne do ćwiczeń.

 

Kierownik projektu

dr Ewa Bielenda-Mazur

 

Kontakt

ewa.bielenda-mazur@up.krakow.pl

 

Badanie naukowe prowadzone jest w ramach Projektu Badawczego Uczelni WPBU/2023/03/00004: Korelacja poziomu poznawczego i językowego dzieci w wieku 2-7 lat

Ogłoszenia

Aktualności