Przejdź do menu Przejdź do treści

O instytucie

Katedra Logopedii i Zaburzeń Rozwoju

Naukowa refleksja logopedyczna kształtowała się w ówczesnej Wyższej Szkole Pedagogicznej w początku lat osiemdziesiątych dzięki pracom badawczym Profesor Marii Zarębiny. Połączenie wiedzy językoznawczej z niezwykłą intuicją praktyczną stało się asumptem do powołania Podyplomowego Studium Logopedycznego. Profesor Maria Zarębina, kierownik Zakładu Językoznawstwa w Instytucie Filologii Polskiej, stworzyła program i praktyczne założenia studiów logopedycznych, którymi od 1984 roku kierował ówczesny dr Jan Ożdżyński.

Profesor Maria Zarębina wywarła ogromny wpływ na słuchaczy Studium Logopedycznego. Przedstawiając rozbicie systemu językowego w afazji, przekazywała także wiedzę o tym, jak budować kontakt z pacjentem, by „każde spotkanie badawcze było jednocześnie terapeutyczne” (cytat z wykładów). Takie myślenie o logopedii jako nauce teoretycznej i praktycznej jednocześnie jest kontynuowane w obecnej Katedrze Logopedii i Zaburzeń Rozwoju, kierowanej od 2012 przez Profesor Jagodę Cieszyńską – uczennicę Profesor Marii Zarębiny.

Od Podyplomowych Studiów Logopedycznych prowadzonych przez Zakład Językoznawstwa do Katedry Logopedii i Zaburzeń Rozwoju minęło ponad trzydzieści lat. Chronologia rozwoju przebiegała w takiej oto sekwencji; Zakład Logopedii, Katedra Logopedii, Katedra Logopedii i Lingwistyki Edukacyjnej, którymi kierował Profesor Jan Ożdżyński, do czasu powstania Katedry Logopedii i Zaburzeń Rozwoju.

W roku 1983 dzięki inicjatywie dr Marii Rachwał  powstały unikatowe, trzyletnie  Studia Logopedyczne. Studenci polonistyki, psychologii, pedagogiki specjalnej i opiekuńczej mieli możliwość zdobywania wiedzy teoretycznej i praktycznej w wymiarze wówczas na studiach podyplomowych nieosiągalnym. Niezwykła wartość tych studiów wynikała z dużej liczby praktycznych zajęć prowadzonych w gabinetach logopedycznych przez pracowników naukowych uczelni. Studia prowadzone były do 1994 roku.

Obecnie Katedra Logopedii i Zaburzeń Rozwoju prowadzi studia jednolite magisterskie, pierwszego i drugiego stopnia na kierunku Logopedia, Podyplomowe Studia Logopedyczne (kierowane przez dr Katarzynę Sedivy-Mączkę) oraz studia podyplomowe Neurologopedia (kierowane przez dr Ewę Bielendę-Mazur/dr Alicję Kabałę).

Wszyscy pracownicy naukowi Katedry specjalizujący się w wybranych obszarach  badawczych są czynnymi terapeutami. Doświadczenia kliniczne pozwoliły formułować nie tylko refleksję teoretyczną, ale także tworzyć programy terapeutyczne i konstruować wystandaryzowane narzędzia badawcze. Prof. zw. dr hab. Jagoda Cieszyńska-Rożek wraz z zespołem młodych, niezwykle kreatywnych naukowców stworzyła tzw. metodę krakowską, znaną obecnie już nie tylko w Polsce i w Europie, ale także w USA i Kanadzie. Początkowo metoda budowana była w oparciu o doświadczenia terapeutyczne Autorki w pracy z dziećmi niesłyszącymi. Stopniowo, wzbogacana o nowe techniki pracy, stała się systemem oddziaływań w pracy z dziećmi z zaburzeniami komunikacji językowej, dziećmi zdrowymi, a także dorosłymi pacjentami z afazją lub demencją. W 2010 Symultaniczno-Sekwencyjna Nuka Czytania® uzyskała ochronę patentową, która niebawem zostanie rozszerzona na całą metodę krakowską.

Rozwój metody krakowskiej silnie wpłynął na charakter badań w Katedrze Logopedii i Zaburzeń Rozwoju, ukształtował wizerunek zespołu w Polsce i na świecie, dzięki czemu szeregi studentów, zwłaszcza studiów podyplomowych, zasilają coraz częściej terapeuci z krajów europejskich.

W obszarze badań eksperymentalnych oraz dociekań naukowych zespołu Katedry Logopedii i Zaburzeń Rozwoju znajdują się następujące tematy: zaburzenia rozwoju dzieci w wieku niemowlęcym, poniemowlęcym i przedszkolnym, komunikacji językowej (alalia – SLI, afazja dziecięca, zaburzenia słuchu), nabywania języka pisanego (zagrożenie dysleksją i dysleksja), zakłócenia kształtowania się funkcji poznawczych spowodowane chorobami genetycznymi i neurologicznymi, autyzm, zespół Aspergera oraz afazja, demencja oraz problemy związane z nabywaniem języka w sytuacji dwu- i wielojęzyczności.

 

Pracownicy naukowi:

dr hab. Marta Korendo prof. UKEN – Kierownik Katedry

prof. zw. dr hab. Jadwiga Cieszyńska-Rożek

dr hab. Zdzisława Orłowska-Popek prof. UKEN

dr hab. Halina Pawłowska-Jaroń prof. UKEN P.o.dyrektora Instytutu Nauk o Zdrowiu

dr hab. Ewa Zmuda prof. UKEN

dr Ewa Bielenda-Mazur

dr Alicja Kabała

dr Małgorzata Kuśnierz

dr Katarzyna Sedivy-Mączka

dr Anna Siudak

dr Iwona Steczko

 

Główne obszary badawcze pracowników katedry (stan obecny):

Jagoda Cieszyńska-Rożek:

  1. Rozwój funkcji poznawczych dzieci dwujęzycznych;
  2. Zaburzenia rozwoju dzieci w wieku niemowlęcym i poniemowlęcym;
  3. Neurobiologiczne podłoże funkcji poznawczych.

 

Marta Korendo:

  1. Rozwój mowy i komunikacji
  2. Zaburzenia rozwoju dzieci
  3. Dwujęzyczność i wielojęzyczność
  4. Przebieg rozwoju poznawczego dzieci przedwcześnie urodzonych
  5. Zależności między rozwojem mowy a rozwojem poznawczym i społecznym
  6. Mózgowa organizacja funkcji poznawczych

 

Zdzisława Orłowska-Popek:

  1. Rozwój językowy i poznawczy dzieci z FAS i ryzyka FASD.
  2. Trening słuchowy i stymulacja językowa w przypadku jednostronnego uszkodzenia słuchu.
  3. Monitorowanie rozwoju dzieci przedwcześnie urodzonych i z zaburzeniami neurorozwojowymi.
  4. Budowanie systemu językowego u dzieci z zaburzeniami komunikacji językowej.

 

Halina Pawłowska-Jaroń:

  1. Zaburzenia pamięci u dzieci z padaczką a nabywanie języka;
  2. Opieka neurologopedyczna nad dzieckiem z FASD w świetle polskich standardów medycznych
  3. Rozwój językowy i poznawczy dzieci z FAS i ND-PEA oraz ryzyka FASD

 

Ewa Zmuda:

  1. Rozwój językowy dzieci w normie intelektualnej;
  2. Stymulacja funkcji językowych i komunikacyjnych u dzieci z ASD;
  3. Trening umiejętności społecznych osób w spektrum autyzmu oraz techniki wspierające proces mentalizacji u dzieci z autyzmem
  4. Badania z zakresu teolingwistyki i psycholingwistyki
  5. Onomastyka (obecnie badania nad onomastyką literatury dla dzieci i młodzieży)

 

Ewa Bielenda-Mazur:

  1. Wczesna diagnoza zaburzeń komunikacji językowej i zaburzeń rozwoju.
  2. Korelacja poziomu funkcji poznawczych i mowy u dzieci z alalią i dzieci prezentujących rozwój neurotypowy

 

Alicja Kabała:

  1. Artykulacja dzieci w wieku przedszkolnym – odniesienie do modelu rozwojowego, przyczyny trudności.
  2. Zaburzenia komunikacji językowej – dyslalia u dzieci i dorosłych.
  3. Specyfika interpretacji tekstu dziennikarskiego – logopedia medialna.

 

Małgorzata Kuśnierz:

  1. Rozwój mowy dzieci z zespołem Downa oraz innymi zespołami genetycznymi.
  2. Zastosowanie techniki Manualnego Torowania Głosek® w terapii dzieci z zaburzeniami komunikacji językowej
  3. Wczesna nauka czytania – etap przedszkolny.

 

Katarzyna Sedivy-Mączka:

  1. Stymulacja komunikacji językowej dzieci z autyzmem oraz zespołami genetycznymi;
  2. Zastosowanie techniki Manualnego-Torowania Głosek w terapii,;
  3. Zaburzenia umiejętności czytania.

 

Anna Siudak:

  1. Diagnoza i terapia afazji u osób dorosłych;
  2. Terapia neurologopedyczna w przebiegu chorób neurodegeneracyjnych;
  3. Zaburzenia miofunkcjonalne u dzieci.

 

Iwona Steczko:

  1. Akwizycja języka w zakresie struktur składniowych
  2. Językowe świadectwa kultury funeralnej w Krakowie w XIX wieku

 

Konferencje i inne ważne wydarzenia organizowane i współorganizowane w Katedrze:

– I Międzynarodowa Neurobiologiczna Konferencja Naukowa: Neurobiologiczne podstawy wczesnej terapii zaburzeń rozwojowych, 9.05.2014, UP, Kraków; Organizator: Katedra Logopedii i Zaburzeń Rozwoju (dr M. Błasiak-Tytuła, dr A. Siudak), Gość specjalny: prof. Manfred Spitzer (Ulm, Niemcy).

– V Ogólnopolska Konferencja Naukowa: Nowa Logopedia – Rozumienie – diagnoza i terapia, 18.12.2014, UP Kraków. Organizator: Małopolski Oddział Polskiego Towarzystwa Logopedycznego (dr hab. M. Korendo, dr M. Błasiak-Tytuła, dr A. Siudak),

– II Międzynarodowa Neurobiologiczna Konferencja Naukowa: Piękno neurobiologii – mózg wzrokowy w działaniu, 28.05.2015, UP Kraków. Organizator: Katedra Logopedii i Zaburzeń Rozwoju (dr M. Błasiak-Tytuła, dr A. Siudak, dr Z. Orłowska-Popek), Gość specjalny: prof. Jerzy Vetulani (Kraków).

– VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa: Nowa Logopedia – Diagnoza i terapia osób starszych, 19.11.2015, UP Kraków.Organizator: Małopolski Oddział Polskiego Towarzystwa Logopedycznego (dr A. Siudak, dr hab. H. Pawłowska-Jaroń), Gość specjalny: prof. J. Panasiuk (Lublin), prof. S. Milewski (Gdańsk), prof. M. Rutkiewicz-Hanczewska (Poznań), prof. Modrzejwski (Kraków)

– III Międzynarodowa Neurobiologiczna Konferencja Naukowa: Glottodydaktyka i logopedia z perspektywy neurobiologicznej, 26.06.2016, UP, Kraków; Organizator: Katedra Logopedii i Zaburzeń Rozwoju (dr M. Błasiak-Tytuła, dr A. Siudak, dr Z. Orłowska-Popek), Gość specjalny: prof. Władysław Miodunka (UJ, Polska)

– 05.2018, Symultaniczno – Sekwencyjna Nauka Czytania w przedszkolu i szkole Ogólnopolska Konferencja w Ciechanowie, Konferencja współorganizowana przez: Katedrę Logopedii i Zaburzeń Rozwoju Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie.

– XXI Kongres Polskiego Towarzystwa Neuropsychologicznego Neuropsychologia i neurologopedia: mózg i język w procesie poznawania świata, Organizatorzy: Polskie Towarzystwo Neuropsychologiczne, Katedra Logopedii i Zaburzeń Rozwoju w Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie (M. Korendo, H. Pawłowska-Jaroń, Z. Orłowska-Popek, E. Bielenda-Mazur) oraz Partnerzy: Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku i Uniwersytet Winnicki (Ukraina); Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie, 30 listopada – 1 grudnia 2018 roku.

– 06.2019, Symultaniczno – Sekwencyjna Nauka Czytania® w przedszkolu i szkole II Ogólnopolska Konferencja w Miedźnej,  Konferencja współorganizowana przez: Katedrę Logopedii i Zaburzeń Rozwoju Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie.

– IV edycja Neurobiologicznej Konferencji Naukowej Neurobiologiczne uwarunkowania diagnozy i terapii, 15-16 listopada 2019 Organizator: Katedra Logopedii i Zaburzeń Rozwoju Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie, 4 listopada

– V Neurobiologiczna Konferencja Naukowa Słuch – Słuchanie – Słyszenie Organizator: Katedra Logopedii i Zaburzeń Rozwoju Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie, 4 listopada 2022

– Konferencja naukowa Diagnoza i terapia miofunkcjonalna-ujęcie interdyscyplinarne

Organizator: Katedra Logopedii i Zaburzeń Rozwoju Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, 17 listopada 2023

 

 

Wydawane czasopisma i serie naukowe

– ANNALES UNIVERSITATIS PAEDAGOGICAE CRACOVIENSIS. STUDIA LOGOPAEDICA (ISSN 2083-7283) to rocznik naukowy Katedry Logopedii i Zaburzeń Rozwoju w Instytucie Nauk o Zdrowiu wydawany przez Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie; ukazywał się pierwotnie w latach 2006-2017, wznowiony w 2023.

– „Nowa Logopedia”, wyd. Collegium Columbinum – seria monografii wieloautorskich

– „Neurologopedia”, wyd. WIR- seria monografii wieloautorskich

 

Inna aktywność katedry

– Udział w pracach zespołu ekspertów ds. opracowania polskich rekomendacji  diagnostyczne FASD – pod patronatem Min. Zdrowia i PARPY

– Przygotowanie artykułów eksperckich na stronę fundacji Archipelag (https://fundacja-archipelag.com/)

– Udział w jury Nagrody Słonecznika (za inicjatywy dla dzieci i młodzieży w Polsce)

– Projekt realizowany na zamówienie Wydziału Zdrowia Urzędu Miasta Krakowa -Stymulacja poznawcza i komunikacyjna dla seniorów w Domu Pomocy Społecznej (3 DPS-y) (prof. Halina Pawłowska-Jaroń, dr Anna Siudak)

– „Kompetentny nauczyciel – mistrz i wychowawca”. Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego (dr Alicja Kabała, dr Iwona Steczko)

 – Współorganizowanie (razem z Centrum Metody Krakowskiej) webinariów dla nauczycieli i logopedów od kwietnia 2020 i nadal

– Szkolenia dla rodziców i terapeutów

– Współorganizacja  Dnia Wcześniaka ze Szpitalem Uniwersyteckim Oddział Kliniczny Neonatologii w Krakowie

– Wykłady dla rodziców w ramach Uniwersytetu Dzieci UKEN w Krakowie

– Wykłady w Szpitalu Uniwersyteckim dla lekarzy neonatologów

– Uczestnictwo w Festiwalu Nauki na Rynku Głownym (Katedra organizowała stanowisko reprezentujące UP) – maj 2018, 2019 r. Kraków

– 09.2021r. udział Katedry Logopedii i Zaburzeń Rozwoju w Uniwersytecie II wieku UP, z cyklem wykładów pt. „Jak ocenić rozwój dziecka, podnieść jego iloraz inteligencji i radośnie nauczyć czytać”. Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

– Projekt edukacyjny: Solidarni z Ukrainą. Projekt współfinansowany z NAWY. Kurs języka polskiego dla studentów z Ukrainy. 2022

– Projekt edukacyjny: Uniwersytet II Wieku. Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Kurs języka polskiego dla dzieci z Ukrainy (dzieci w wieku 5-8 lat). 2022-2023

 

 

Pracownicy Instytutu:

 

Dr Ewa Bielenda – Mazur

Ewa Bielenda-Mazur – doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa, adiunkt w Katedrze Logopedii i Zaburzeń Rozwoju Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, absolwentka filologii polskiej, dziennikarstwa, logopedii, neurologopedii i wczesnej interwencji logopedycznej.  Od 2015 do 2022 roku kierownik podyplomowych studiów Neurologopedia. Autorka artykułów językoznawczych i krytycznoliterackich, współredaktorka monografii z zakresu logopedii, autorka monografii pt.  W kręgu poetyckiej grupy Tylicz. Tematy i konteksty. Współautorka pomocy edukacyjnych do kształcenia jezyka.

Diagnosta i terapeuta dzieci z zaburzeniami komunikacji językowej: alalią (DLD), afazją dziecięcą i afazją u dzieci, dysleksją, autyzmem, zespołem Aspergera, zespołami genetycznymi.

Swoje zainteresowania badawcze koncentruje wokół języka – zarówno jego akwizycji w normatywnym i zaburzonym rozwoju jednostki, jak i najbardziej wysublimowanych wytworów człowieka w materii języka – poezji.

Prowadzi badania nad rozwojem mowy dzieci w okresie niemowlęcym i poniemowlęcym oraz badania nad opóźnionym rozwojem mowy i alalią (SLI) skoncentrowane na powiązaniach pomiędzy poziomem funkcji poznawczych a poziomem komunikacji językowej.

 

Pełnione funkcje:

  • aktualnie przebywa na urlopie naukowym

 

Granty, projekty badawcze (koordynacja i udział):

  • kierownik Projektu Badawczego Uczelni: Korelacja poziomu poznawczego i językowego u dzieci w wieku 2-7 lat

Prowadzone kursy:

  • Zaburzenia komunikacji językowej – alalia, afazja dziecięca
  • Podstawy wczesnej interwencji logopedycznej
  • Metody i techniki diagnozy logopedycznej
  • Profilaktyka zaburzeń mowy
  • Zaburzenia rozwoju – studia przypadków
  • Seminarium

 

Najważniejsze publikacje naukowe:

 

monografie autorskie:

  • W kręgu poetyckiej grupy Tylicz. Tematy i konteksty, Kraków 2020.

http://www.wydawnictwoup.pl/837/W-kregu-poetyckiej-grupy-Tylicz-Tematy-i-konteksty.html

 

redakcja monografii:

  • „Nowa Logopedia”, t. 8: Wyzwania terapii logopedycznej, (wspólnie z H. Pawłowską-Jaroń, A. Siudak), Kraków 2019.
  • „Nowa Logopedia”, t. 7: Oblicza starości. Zagadnienia teorii i praktyki, (wspólnie z A. Siudak, H. Pawłowską-Jaroń), Kraków 2018.

 

artykuły, rozdziały w monografiach:

  • Alalia (zaburzenie) a opóźnienie rozwoju mowy: czy, jak i kiedy możliwe jest ich rozróżnienie?, „Logopaedica Lodziensia”, nr 6, Łódź 2022, s. 25-36.
  • Kompetencja narracyjna: jej rozwój i rola w rozwoju dziecka w wieku przedszkolnym, [w:] Narracja w diagnozie i terapii logopedycznej / red. A. Maciejewska, Siedlce 2021, s. 175-186.
  • Language programming strategies in various communication disorders (wspólnie z Z. Orłowska-Popek), [w:] Neurocognitive Dimensions of Speech Therapy / cont. edit. H. Pawłowska-Jaroń, “Nowa Logopedia”; t. 10, Kraków 2021, s. 123-136.
  • Techniki terapeutyczne w pracy z dzieckiem z alalią, [w:] “Nowa Logopedia”; t. 9: Od zmysłu wzroku do praktyki logopedycznej / red. M. Korendo, A. Siudak, Kraków 2021, s. 261-272.
  • Neurorozwojowy wymiar gestu wskazywania palcem – rozwój i stymulacja, (wspólnie z A. Siudak), „Logopaedica Lodziensia”, Łódź 2020, nr 4, s. 171-186
  • O co chodzi? – związki frazeologiczne w programowaniu języka u dzieci z zaburzeniami komunikacji językowej, (wspólnie z Z. Orłowska-Popek), [w:] Interdyscyplinarność w logopedii: konieczność czy nadmiar? / red. I. Więcek-Poborczyk, J. Żulewskiej-Wrzosek, Warszawa 2020, s. 119-128.
  • Wyrażenia frazeologiczne w rozwoju języka – przegląd najistotniejszych doniesień, (wspólnie z Z. Orłowska-Popek), [w:] Interdyscyplinarność w logopedii: konieczność czy nadmiar? red. I. Więcek-Poborczyk, J. Żulewskiej-Wrzosek, Warszawa 2020, s. 61-70.
  • Terapia dzieci z zespołem Aspergera, (wspólnie z M. Korendo), [w:] Terapia interdyscyplinarna. Wybrane problemy, J. Skibska (red.), Kraków 2020, s. 203-216.
  • Gest wskazywania palcem w świetle doniesień neurobiologicznych, (wspólnie z A. Siudak), „Logopedia Lodziensia”, nr 3, Łódź 2019, s. 21-30.
  • Deficyty poznawcze w alalii, „Logopedia” t. 48/2, Lublin 2019, s. 205-222.
  • Symultaniczno-Sekwencyjna Nauka Czytania na wczesnym etapie edukacyjnym w kontekście roli umiejętności czytania w rozwoju człowieka, (wspólnie z Z. Orłowską-Popek), „Poznańskie Studia Polonistyczne. Seria Językoznawcza”, Vol. 26, nr 2, Poznań 2019, s. 163-173.
  • Strategie nauki czytania w terapii dzieci z zaburzeniami komunikacji językowej, (wspólnie z Z. Orłowską-Popek), „Poznańskie Studia Polonistyczne. Seria Językoznawcza”, Vol. 26, nr 2, Poznań 2019, s. 27-39.
  • Strategie programowania języka w przypadku różnych zaburzeń komunikacji, (wspólnie z Z. Orłowską-Popek), [w:] „Nowa Logopedia”, t. 8: Wyzwania terapii logopedycznej, red. H. Pawłowska-Jaroń, E. Bielenda-Mazur, A. Siudak, Kraków 2019, s. 43-52.
  • Programowanie języka – niezbędna technika w terapii logopedycznej, (wspólnie z Z. Orłowską-Popek), [w:] „Nowa Logopedia”, t. 8: Wyzwania terapii logopedycznej, red. H. Pawłowska-Jaroń, E. Bielenda-Mazur, A. Siudak, Kraków 2019, s. 33-42.
  • Neurobiologiczne reguły diagnozy i terapii neurobiologicznej, (wspólnie z . Korendo), [w:] Progres neonatologii a postawa terapeutów wczesnego wspomagania rozwoju, (red.) B. Szołtysek, Tarnów 2018, s. 26-35.
  • Znaczenie kategoryzacji dla rozwoju mowy dziecka, (wspólnie z M. Korendo), „Annales Universitatis Paedagogicae Cracoviensis: Studia Logopaedica V”, red. S. Koziara i in., Kraków 2016, s. 176-185.
  • Nauczyciel wobec deficytów językowych dziecka z alalią – od wychowania przedszkolnego po szkołę podstawową, [w:] Nauczyciel – między etosem a presją rzeczywistości. T. 1: Wielowymiarowość kompetencji współczesnego nauczyciela, (red.) A. Kwatera, S. Kowal, E. Zawisza, Kraków 2015, s. 149-156.

 

Udział w konferencjach krajowych i  zagranicznych z referatem (wybór):

  • Miofunkcje a rozwój mowy – czy możliwe jest ustalenie wpływu, konferencja: Diagnoza i terapia miofunkcjonalna – ujęcie interdyscyplinarne, 17 listopada 2023 r.
  • Piękno neurologopedii – od fascynacji nauką do praktyki, Jubileuszowa Konferencja Naukowa z okazji 50-lecia Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie, Sielpia 25-27 maja 2022.
  • Wczesna diagnoza funkcji poznawczych w kontekście neurobiologicznej wiedzy o rozwoju dziecka, XV Konferencja Naukowa Polskiego Towarzystwa Fizjoterapii, Pabianice 19-21.05.2022.
  • Stymulacja i terapia rozwoju (mowy) dziecka w okresie niemowlęcym, XV Konferencja Naukowa Polskiego Towarzystwa Fizjoterapii Pabianice 19-21.05.2022.
  • Deficyty poznawcze w alalii, Konferencja: “Afazja dziecięca, niedokształcenie mowy o typie afazji, alalia i alalia prolongata oraz SLI/DLD – w kręgu badań i terminologii”, Łódź, 22.05.2021.
  • Gesty artykulacyjne w terapii dzieci z zaburzeniami komunikacji językowej (wspólnie z A. Kabałą), XVI Ogólnopolska Konferencja Logopedyczna: „Interdyscyplinarność w logopedii – konieczność czy nadmiar?”, Akademia Pedagogiki Specjalnej im. M. Grzegorzewskiej, Warszawa 26-27.10.2019.
  • Związki frazeologiczne w programowaniu języka u dzieci z zaburzeniami komunikacji językowej (wspólnie z Z. Orłowską-Popek, XVI Ogólnopolska Konferencja Logopedyczna: „Interdyscyplinarność w logopedii – konieczność czy nadmiar?”, Akademia Pedagogiki Specjalnej im. M. Grzegorzewskiej, Warszawa 26-27.10.2019.
  • Przyczyny i konsekwencje opóźnienia nabywania kompetencji językowych (alalia/SLI), IV Konferencja metodyczno-szkoleniowa: „Wspieranie optymalnego rozwoju dziecka. Opóźnienia nabywania sprawności językowych”, Katowice 27 lutego 2018.
  • Neurobiologiczne reguły diagnozy logopedycznej, Konferencja: Progres neonatologii a postawa terapeutów wczesnego wspomagania rozwoju”, Tarnowska Szkoła Wyższa, Tarnów 4.06.2018.
  • Strategie nauki czytania w przypadku różnych zaburzeń komunikacji (wspólnie z dr Zdzisławą Orłowską-Popek), „XV Ogólnopolska Konferencja Logopedyczna pt. „Logopedia – tradycja i perspektywy rozwoju. W 40-lecie utworzenia studiów logopedycznych w Uniwersytecie Warszawskim. Pamięci doc. dr Marii Przybysz-Piwko”, Uniwersytet Warszawski, Warszawa 29–30 września 2017.
  • Rola funkcji wzrokowych w terapii dziecka z alalią, II Międzynarodowa Neurobiologiczna Konferencja Naukowa: Piękno neurobiologii – Mózg wzrokowy w działaniu”, Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej, Kraków 28 maja 2015.
  • Nauczyciel wobec deficytów językowych dziecka z alalią – od wychowania przedszkolnego po szkołę podstawową, konferencja: „Nauczyciel: między etosem a presją rzeczywistości. Teoria, praktyka, codzienność”, Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, Kraków 27 listopada 2015.

 

Działalność popularyzatorska, pedagogiczna i kulturalna:

  • cykliczne prowadzenie szkolenia dla rodziców i terapeutów Alalia (opóźniony rozwój mowy, SLI) – diagnoza i terapia
  • cykliczne prowadzenie szkolenia dla rodziców i terapeutów Rozwój i stymulacja rozwoju dziecka w 1. roku życia
  • artykuł popularnonaukowy: Pozajęzykowe trudności występujące u dzieci z alalią (SLI), (wspólnie z J. Cieszyńską-Rożek, „Forum Logopedy” nr 29, 2019
  • pomoc logopedyczna: O co chodzi? Rozumienie idiomów i przenośni. Część 1, (wspólnie z Z. Orłowską-Popek), Kraków 2020
  • organizacja konferencji: Neurobiologiczne uwarunkowania diagnozy i terapii, Kraków 15-16.11.2019 r.
  • organizacja kongresu: XXI Kongres Polskiego Towarzystwa Neuropsychologicznego „Neuropsychologia i neurologopedia: mózg i język w procesie poznawania świata”, Kraków 30.11-1.12.2018 r.

 

Odznaczenia i nagrody:

  • Virtuti Medicinali 2018 – nagroda The Polish Neuropsychological Society

 

Linki do stron zewnętrznych:

https://studiapodyplomowe.up.krakow.pl/direction/neurologopedia/

https://centrummetodykrakowskiej.pl/ewa-bielenda-mazur/

https://wir-sklep.pl/pl/c/Ewa-Bielenda-Mazur/168/1/desc

 

prof. Jagoda Cieszyńska-Rożek

Ukończyła psychologię w Uniwersytecie Jagiellońskim, logopedię w Uniwersytecie Pedagogicznym oraz Język Polski Jako Obcy w Uniwersytecie Jagiellońskim. W roku 2001 uzyskała habilitację, przedstawiając monografię Od słowa przeczytanego do wypowiedzianego. Droga nabywania systemu językowego przez dzieci niesłyszące w wieku poniemowlęcym i przedszkolnym, Kraków 2000.

W 2008 roku uzyskała tytuł profesora belwederskiego, a w 2011 profesora zwyczajnego. Wypromowała 14 doktorantów.

Pracowała jako logopeda w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Niesłyszących (1979–2006). Od 2010 i nadal jest dyrektorem merytorycznym w Centrum Metody Krakowskiej, gdzie diagnozuje rozwój poznawczy dzieci od 2 miesiąca życia.

Do 2022 roku kierowała Katedrą Logopedii i Zaburzeń Rozwoju. Prowadzi badania naukowe dotyczące; dysleksji, dwujęzyczności, nabywania i rozwoju systemu językowego przez dzieci niesłyszące, metod diagnozowania dzieci z zaburzeniami komunikacji językowej (autystycznych, z alalią, afazją, Z. Aspergera, Z. Downa i innymi zespołami genetycznym, z porażeniem mózgowym), a także metod badania rozwoju funkcji poznawczych u dzieci w wieku niemowlęcym, poniemowlęcym i przedszkolnym.

Jest twórcą Symultaniczno-Sekwencyjnej Nauki Czytania®, Gestów Artykulacyjnych, podstaw teoretycznych techniki Manualnego Torowania Głosek®, autorką serii Kocham czytać i niemieckojęzycznej wersji Ich liebe Lesen oraz współautorką podręcznika dla uczniów klas pierwszych Kocham szkołę.

Prowadziła badania dzieci dwujęzycznych we Francji, Włoszech, w Wlk. Brytanii, Irlandii, Irlandii Północnej, Islandii, Niemczech, Austrii, Szwajcarii, Korei Południowej, Stanach Zjednoczonych, Norwegii..

Współpracuje z: Szkołą CSI w Lyonie (Francja), Polską Szkołą SEN w Dublinie (Irlandia), Forum Edukacji Polonijnej NI w Belfaście (Irlandia Północna), Polską Szkołą w Reykjaviku (Islandia), Instytutem Polskim w Tel Awiwie (Jerozolima).

Jest stałym członkiem jury Nagrody Słonecznika (za inicjatywy dla dzieci i młodzieży).

 

Pełnione funkcje:

  • czł. Rady Naukowej Nowej Audiofonologii
  • czł. Rady Naukowej serii „Nowa Logopedia” UP, Kraków
  • czł. Komitetu Redakcyjnego serii „Język a edukacja”, UO, UP, Opole-Kraków

 

Współpraca międzynarodowa, udział w projektach międzynarodowych:

  • Polska Weekendowa Szkoła Stowarzyszenia Edukacyjnego Nauczycieli SEN w Dublinie (Irlandia)
  • Szkoła CSI z oddziałami prowadzącymi edukację w języku polskim w Lyonie (Francja)
  • Forum Edukacji Polonijnej NI w Belfaście (Irlandia Północna)
  • Polska Szkoła w Reykjaviku (Islandia)

 

Granty, projekty badawcze (koordynacja i udział):

  • Badanie rozwoju funkcji poznawczych dzieci dwujęzycznych w Europie, i USA (konsultacje zdalne)

 

Prowadzone kursy:

  • Podstawy Psychologii Rozwojowej
  • Neurobiologiczne podstawy nabywania języka
  • Wprowadzenie do Logopedii
  • Seminarium magisterskie
  • Psychologiczne Podstawy Logopedii
  • Dwujęzyczność, wielojęzyczność, różnojęzyczność
  • Metoda Krakowska wobec zaburzeń rozwoju
  • Podstawy Psychologii Rozwojowej
  • Neurobiologiczne podstawy nabywania języka

Najważniejsze publikacje naukowe:

  1. Nauka czytania krok po kroku. Jak przeciwdziałać dysleksji?, Wydawnictwo Naukowe AP, Kraków 2001.
  2. Dwujęzyczność, dwukulturowość – przekleństwo czy bogactwo? O poszukiwaniu tożsamości Polaków w Austrii. Wydawnictwo Naukowe AP, Kraków 2006.
  3. Metody wywoływania głosek, Kraków 2003, Omega Stage Systems, wyd. II Kraków 2012
  4. Kocham uczyć czytać. Poradnik dla rodziców i nauczycieli, Wydawnictwo Edukacyjne, Kraków 2006.
  5. Wczesna interwencja terapeutyczna. Stymulacja rozwoju dziecka od noworodka do roku życia, Wydawnictwo Edukacyjne, Kraków 2007 (publikacja wspólnie z Martą Korendo)
  6. Wczesna diagnoza i terapia zaburzeń autystycznych. Metoda krakowska, Omega Stage Systems, Kraków 2011
  7. Metoda Krakowska wobec zaburzeń rozwoju dzieci. Z perspektywy fenomenologii, neurobiologii i językoznawstwa, Wydawnictwo Centrum Metody Krakowskiej , Kraków 2012
  8. Neurobiologiczne podstawy rozwoju poznawczego. Słuch. Wydawnictwo Centrum Metody Krakowskiej , Kraków 2019
  9. Neurobiologiczne podstawy rozwoju poznawczego. Wzrok. Wydawnictwo Centrum Metody Krakowskiej , Kraków 2019
  10. Neurobiologiczne podstawy rozwoju poznawczego. Ruch. Wydawnictwo Centrum Metody Krakowskiej , Kraków 2020
  11. Dymensjonalna diagnoza rozwoju dziecka. Wydawnictwo Centrum Metody Krakowskiej  oraz Wydawnictwo Uniwersytetu Pedagogicznego, Kraków 2022
  12. Neurobiologiczne podstawy rozwoju poznawczego. Język. Wydawnictwo Centrum Metody Krakowskiej, Kraków 2022
  13. Symultaniczno-Sekwencyjna Nauka Czytania. 20 lat później. Wydawnictwo Centrum Metody Krakowskiej, Kraków 2023

 

 

Udział w konferencjach krajowych i  zagranicznych z referatem (wybór):

Reykjavik, 11. 2019, Funkcje poznawcze dzieci dwujęzycznych

Reykjavik, 16.. 11. 2019, Dwujęzyczność – korzyści i zagrożenia

Belfast, 21. 11. 2019 Dwujęzyczność – norma i zaburzenia, transfer wiedzy

Belfast,22. 11. 2019 Dwujęzyczność – nauka czytania

Gdańsk, 07. 03. 2020, Wczesna nauka czytania – jak zmienia się mózg, gdy dziecko uczy się czytać, Uniwersytet Gdański

 

Webinaria dla Nauczycieli, Logopedów z Polski, Europy i USA:

  1. 2020, Neurobiologiczne podstawy rozwoju poznawczego – wzrok
  2. 2020, Neurobiologiczne podstawy rozwoju poznawczego – słuch
  3. 2020, Pamięć – uwaga – uczenie się

 

Akademia-Nauczyciela.pl webinaria dla 33 krajów świata:

  1. 2020, Jak kreatywnie uczyć ortografii
  2. 10. 2020, Trudności w nauce czytania w różnych grupach wiekowych

 

Działalność popularyzatorska, pedagogiczna i kulturalna

Współpraca z:

  • Centrum Metody Krakowskiej
  • Polskie Towarzystwo Neurologów Dziecięcych – Oddział Krakowski
  • Stowarzyszenie Chorych na SLA,
  • Fundacja Czas Dzieci
  • Fundacja Pomocy Dzieciom „Kolorowy Świat” Łódź,
  • Fundacja Wspierania Rozwoju „Ja też”, Gdańsk,
  • Fundacja Rycerzy JEDI (celem Fundacji jest niesienie pomocy osobom dotkniętym poważnymi, trudnouleczalnymi schorzeniami)
  • Wydawnictwo Centrum Metody Krakowskiej,
  • Wydawnictwo WIR,
  • Wydawnictwo Arson,
  • Wydawnictwo Edukacyjne,
  • Szkoła Podstawowa im. J. Korczaka w Górze,
  • Uniwersytet Humanistyczny Siedlce
  • Uniwersytet Adama Mickiewicza Poznań
  • Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej Lublin
  • Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu Warszawa
  • Radio Kraków
  • Instytut Spraw Obywatelskich 
  • Polska Weekendowa Szkoła Stowarzyszenia Edukacyjnego Nauczycieli SEN w Dublinie
  • Międzynarodowa Szkoła w Lyonie
  • Polskie sobotnie szkoły w: Irlandii, Iralndii Północnej, Francji, we Włoszech, Islandii, Austrii, Holandii

Odznaczenia i nagrody:

  • Medal Komisji Edukacji Narodowej – 1998
  • Złoty Krzyż Zasługi – 2002,
  • Złoty Medal za Długoletnią Pracę 2018
  • Honorowa Odznaka: Wstęga Przyjaciel Przedszkola

 

dr Alicja Kabała

Ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Teatralną im. L. Solskiego w Krakowie, wydział Lalkarski we Wrocławiu, Podyplomowe Studia Logopedyczne w  Wyższej Szkole Pedagogicznej im. KEN  w Krakowie. W roku 2015 uzyskała tytuł doktora w zakresie językoznawstwa stosowanego (logopedia) w Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie.  Pracowała jako aktorka w Teatrze im. C. Norwida w Jeleniej Górze (1988-1995), w Teatrze KTO w Krakowie (1995-2004).  Jako logopeda współpracowała z wieloma placówkami , m.in. Prywatnym Centrum Terapii Mowy „Gaduła” w Krakowie, Prywatnym Przedszkolem „Rainbow” w Krakowie, Prywatnym Przedszkolem „Akademia Jasia i Małgosi” w Krakowie. Współpracowała z wieloma uczelniami wyższymi, m.in. Uniwersytetem Jagiellońskim, Wyższą Szkołą Filozoficzno-Pedagogiczną IGNATIANUM w Krakowie, Uniwersytetem Śląskim, Krakowską Akademią im. A. Frycza Modrzewskiego, Akademią Sztuk Teatralnych im. S. Wyspiańskiego w Krakowie (Wydz. Teatru Tańca). Prowadzi badania naukowe dotyczące nabywania systemu fonetyczno-fonologicznego w ontogenezie, zaburzeń komunikacji językowej (dyslalii u dzieci i dorosłych).  Od wielu lat współpracuje z ośrodkami radiowymi (m.in. RMF FM, Radio Kraków) i telewizyjnymi (m.in. TVN S.A) prowadząc badania w obszarze logopedii medialnej.

 

Pełnione funkcje:

  • Członkini Komisji do Spraw Jakości Kształcenia UKEN
  • Kierowniczka podyplomowych studiów Neurologopedia
  • Członkini Polskiego Towarzystwa Rehabilitacji Głosu
  • Opiekunka III roku na studiach Logopedia

Granty, projekty badawcze (koordynacja i udział):

  • „Kompetentny nauczyciel – mistrz i wychowawca” – udział w projekcie współfinansowanym ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego (2020/2021)

Prowadzone kursy:

  • Emisja głosu
  • Techniki terapeutyczne-metody wywoływania głosek i gesty artykulacyjne
  • Estetyka słowa i wypowiedzi
  • Elementy logopedii artystycznej i medialnej
  • Zaburzenia komunikacji językowej – dyslalia, wady wymowy
  • Zasady kultury żywego słowa z elementami ortofonii polskiej
  • Metody postępowania logopedycznego – usuwanie wad wymowy
  • Seminarium licencjackie

 

Najważniejsze publikacje naukowe:

  1. O percepcji samogłosek nosowych słów kilka [ w]: Logopedia tom 36, Lublin 2007 ,
  2. Odpowiednie dać rzeczy słowo- o czytaniu wiadomości telewizyjnych [w]: Annales Universitatis Paedagogicae Cracoviensis. Studia Historicolitteraria IX, tom 67, Kraków 2009,
  3. Mów do mnie jeszcze – o ćwiczeniach wspomagających terapię osób z zaburzeniami płynności mówienia [w]: Nowe podejście w diagnozie i terapii logopedycznej- metoda krakowska, Kraków 2010,
  4. Zaburzenia na płaszczyźnie suprasegmentalnej a odbiór znaczeń [w:] Nowa Logopedia tom 3, Kraków 2012,
  5. Sztuka mówienia a rozumienie- wpływ sposobu mówienia na odbiór znaczeń [w:] Forum Logopedyczne nr 20/2012, Katowice 2012,
  6. Rewolucja cyfrowa a rozwój dziecka [w:] Annales Universitatis Paedagogicae Cracoviensis  Studia ad Didacticam Litterarum Polonarum et Linguae Polonae  Pertinentia VI , Kraków  2015,
  7. Przesiewowy test do badania artykulacji, Wydawnictwo Centrum Metody Krakowskiej, Kraków 2015,
  8. Gotowość edukacyjna – o umiejętności artykulacji dźwięków mowy przez dzieci w wieku przedszkolnym (wybrane problemy), [w:] Neurologopedia, Kraków 2018,
  9. Rozwój systemu fonetyczno-fonologicznego u dzieci w wieku przedszkolnym (wybrane zagadnienia), Kraków 2020, Wydawnictwo Naukowe UP
  10. Rola percepcji wzrokowej w pracy nad artykulacją, [w:] Nowa Logopedia, t. 9 , „Od zmysłu wzroku do praktyki logopedycznej”, M. Korendo, A. Siudak (red.), wyd. Collegium Columbinum, Kraków 2021,
  11. The effects of prosody on communication effeciveness, [w:] Nowa Logopedia , t.10, „Neurocognitive dimensions of speech therapy”, H. Pawłowska-Jaroń, A. Siudak (red.), wyd. Collegium Columbinum, Kraków 2021.
  12. Anatomiczne i motoryczne podłoże artykulacji, [w:] Poznańskie Studia Polonistyczne, Seria Językoznawcza, vol. 29 (49), nr 2, M. Grzelka (red.), Poznań 2022,
  13. Głosowa ekspresja znaczeń w radiowych przekazach informacyjnych, [w:] Rocznik Przemyski. Literatura i język, t. 59, Przemyśl 2023 (artykuł w druku)

 

 

Udział w konferencjach krajowych i  zagranicznych z referatem (wybór):

  1. III Ogólnopolska Konferencja Logopedyczna, Katowice 2008, referat: Wykład jako monodram – o roli prozodii w wypowiedzi,
  2. Konferencja: „Afazja- odbudowywanie systemu językowego”, Kraków 2010, referat: Niewerbalne techniki w budowaniu kompetencji komunikacyjnej chorych z afazją,
  3. Ogólnopolska Konferencja Logopedyczna „NOWA LOGOPEDIA. Diagnoza różnicowa zaburzeń komunikacji językowej”, Kraków 2011, referat: Zaburzenia na płaszczyźnie suprasegmentalnej a odbiór znaczeń”,
  4. Międzynarodowa Konferencja Naukowa „W stronę zdrowego głosu i skutecznej komunikacji”, Katowice 2013, referat: Sztuka mówienia- ciało, głos, komunikacja,
  5. Konferencja „Diagnostyka zaburzeń rozwoju psycho – fizycznego dzieci. Profilaktyka i terapia” , Tarnów 2015, referat: Kształtowanie się umiejętności artykulacyjnych u dzieci w wieku poniemowlęcym i przedszkolnym,
  6. II Międzynarodowa Neurobiologiczna Konferencja Naukowa „Piękno neurobiologii – mózg wzrokowy w działaniu”, Kraków 2015, referat: Jaka jest rola percepcji wzrokowej w rozwoju artykulacji? ,
  7. GMF- Bundeskongress, projekt „ Wielość języków versus wielojęzyczność. Rzeczywistość polsko-niemiecka”, Norymberga 2016, referat: dr A. Kabała, dr A. Siudak Artykulacja w nauczaniu języka polskiego jako obcego,
  8. Konferencja metodyczno-szkoleniowa „Wspieranie optymalnego rozwoju dziecka Edycja IV”, Katowice 2018, referat: Gesty wizualizacyjne w pracy nad artykulacją,
  9. XVI Ogólnopolska Konferencja Logopedyczna „ Interdyscyplinarność w logopedii – konieczność czy nadmiar?”, Warszawa 2019 , referat: dr Ewa Bielenda-Mazur, dr Alicja Kabała Gesty artykulacyjne w terapii dzieci z zaburzeniami komunikacji językowej
  10. Webinar dla nauczycieli, logopedów z Polski, Europy i USA, Praksja oralna – przygotowanie do artykulacji, 29.04.2020 r.

 

Współpraca z:

  • Centrum Metody Krakowskiej
  • Radio Kraków S.A
  • TVN S.A
  • Radio RMF FM
  • Krakowska Akademia im. A. Frycza Modrzewskiego
  • Prywatne Przedszkole „Akademia Jasia i Małgosi” Kraków
  • Kijowski Teatr „Highlights”

Odznaczenia i nagrody:

  • Medal Komisji Edukacji Narodowej – 2023 r.

Linki zewnętrzne:

https://centrummetodykrakowskiej.pl/alicja-kabala/

http://miofunkcjonalna.pl/index.php/terapia/terapeuci/malopolskie/

http://www.encyklopediateatru.pl/osoby/4032/alicja-kabala

https://polski-dubbing.fandom.com/wiki/Alicja_Kaba%C5%82a

https://www.facebook.com/157855800924839/posts/2787009451342781/

 

 

prof. Marta Korendo

Marta Korendo jest filologiem polskim i neurologopedą, Ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz logopedię i neurologopedię na Uniwersytecie Pedagogicznym; kończy studia z zakresu psychologii. Tytuł doktora uzyskała w 2005r. na podstawie dystertacji pt. „Badanie rozumienia tekstów i budowania wypowiedzi w języku pisanym przez niesłyszących uczniów szkoły specjalnej (klasy gimnazjalne).”, a doktora habilitowanego w 2014r.  – podstawą była monografia pt. „Językowa interpretacja świata w wypowiedziach osób z zespołem Aspergera”. Od 2022 r. jest kierownikiem katedry Logopedii i Zaburzeń Rozwoju, do 2019 roku była kierownikiem Podyplomowych Studiów Logopedia.

Prowadzi diagnozę i terapię dzieci z różnymi zaburzeniami komunikacji językowej – autystycznych, z zespołem Aspergera, z zespołem Downa, alalią, afazją dziecięcą, dyslektycznych i niesłyszących oraz dwujęzycznych. Naukowe zainteresowania kieruje głównie w stronę znaczenia języka dla procesów poznawczych i społecznych, skutecznych sposobów budowania systemu językowego w umysłach dzieci z dysfunkcjami rozwojowymi ora dzieci dwu- i wielojęzycznych. Jest autorką ponad 60 artykułów opisujących problemy komunikacyjne oraz ich przyczyny i sposoby terapii, monografii „Jak dzieci niesłyszące czytają teksty podręczników szkolnych” (2009) i „Językowa interpretacja świata w wypowiedziach osób z zespołem Aspergera” (2013) oraz współautorką „Wczesnej interwencji terapeutycznej” (2007), “Dymansjonalnej diagnozy rozwoju dziecka” (2021) i testu (SWM) oraz do badania zagrożenia dysleksją oraz promotorką 6 prac doktorskich. Aktywnie współpracuje ze środowiskiem praktyków-terapeutów, nauczycieli oraz rodziców w Polsce i za granicą, upowszechniając wiedzę o sposobach stymulacji i terapii funkcji językowych i poznawczych.

 

Pełnione funkcje:

  • Kierownik Katedry Logopedii i Zaburzeń Rozwoju w UKEN w Krakowie
  • Zastępca redaktora naczelnego ANNALES UNIVERSITATIS PAEDAGOGICAE CRACOVIENSIS. STUDIA LOGOPAEDICA
  • Rada Naukowa „Neurologopedii”
  • Komitet Naukowy „Nowej Logopedii”

 

Współpraca międzynarodowa, udział w projektach międzynarodowych:

  • Polska Weekendowa Szkoła Stowarzyszenia Edukacyjnego Nauczycieli SEN w Dublinie (Irlandia)
  • Związek Nauczycieli Polskich w Szwecji
  • Centrala Polskich Szkół Dokształcających w Ameryce

 

Granty, projekty badawcze (koordynacja i udział):

  • Projekt badawczy: Badanie percepcji słuchowej dzieci i młodzieży z dysleksją

Prowadzone kursy:

  • Ontologia mowy i myślenia.
  • Zaburzenia komunikacji językowej – zagrożenie dysleksją, dysleksja
  • Zaburzenia rozwoju – autyzm
  • Zaburzenia rozwoju – zespół Aspergera
  • Techniki terapeutyczne – stymulacja funkcji poznawczych
  • Zaburzenia rozwoju dzieci dwujęzycznych
  • Psychologiczne aspekty dwujęzyczności
  • Analiza tekstu zaburzonego
  • Proces diagnozy i terapii – ujęcie projektowe

Najważniejsze publikacje:

  1. Diagnoza dymensjonalna zespołu Aspergera [w:] Poznańskie Studia Polonistyczne. Seria Językoznawcza. – 2022, Vol. 29, nr 2, s. 245-257
  2. Problemy z diagnozą zaburzeń rozwoju dzieci dwujęzycznych [w:] Annales Universitatis Paedagogicae Cracoviensis. Studia ad Didacticam Litterarum Polonarum et Linguae Polonae Pertinentia. – 2022, Vol. 13, s. 131-140
  3. Zaburzenia mowy i komunikacji w autyzmie; [w:]: Autyzm u dzieci: wiedza kliniczna / redakcja naukowa Ewa Emich-Widera, Beata Kazek, Justyna Paprocka; Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2022
  4. Dymensjonalna diagnoza rozwoju dziecka / Jagoda Cieszyńska, Marta Korendo; Kraków: Centrum Metody Krakowskiej, 2021
  5. Dziecko z autyzmem w przedszkolu i na etapie edukacji wczesnoszkolnej [w:] Logopedia przedszkolna i wczesnoszkolna. T. 2, Diagnozowanie i terapia zaburzeń, redakcja naukowa: Aneta Domagała, Urszula Mirecka; Gdańsk: Harmonia Universalis, 2021
  6. Terapia dzieci z zespołem Aspergera / Marta Korendo, Ewa Bielenda-Mazur [w:] Terapia interdyscyplinarna: wybrane problemy pod redakcją naukową Joanny Skibskiej; Kraków: Oficyna Wydawnicza „Impuls”, 2020
  7. Wczesna terapia dzieci z autyzmem / Marta Korendo, Katarzyna Sedivy-Mączka [w:] Terapia interdyscyplinarna: wybrane problemy pod redakcją naukową Joanny Skibskiej; Kraków: Oficyna Wydawnicza „Impuls”, 2020
  8. Metoda krakowska – techniki diagnozy, stymulacji i terapii zaburzeń rozwoju dzieci / Jagoda Cieszyńska, Marta Korendo [w:] Metody terapii logopedycznej, redakcja naukowa Aneta Domagała, Urszula Mirecka; Lublin: Wydawnictwo Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, 2018
  1. Znaczenie oceny rozwoju mowy dla diagnozy zaspołu Aspergera, w: Neurologopedia. T. 1, Neurobiologiczne podstawy wczesnej terapii zaburzeń rozwojowych / pod redakcją Marzeny Błasiak-Tytuły i Anny Siudak, Kraków: Wydawnictwo WIR, 2018
  2. Diagnoza zespołu Aspergera, w: Diagnoza interdyscyplinarna: wybrane problemy / pod redakcją naukową Joanny Skibskiej, Kraków: Differential diagnosis of the Autistic Spectrum Disorder and Asperger Syndrome , Acta Neuropsychologica. – 2017, Vol. 15, nr 1, s. 81-88
  3. Zespół Aspergera wobec typologii jego, w: Mózg – język – komunikacja / redakcja naukowa Małgorzata Rutkiewicz-Hanczewska, Jolanta Sławek, Ewa Kaptur, Poznań : Wydawnictwo Rys, 2017
  4. Zmysły w komunikacji – znaczenie rozwoju percepcji wzrokowej, słuchowej oraz poznania wielozmysłowego dla prawidlowego budowania systemu językowego, w: Zmysły w komunikacji : mowa i jej uwarunkowania / redakcja naukowa: Justyna Wojciechowska, Beata Kazek, Gdańsk : Harmonia Universalis, 2017
  5. Problemy dyslektyczne dzieci dwujęzycznych, w: Bilingwizm polsko-obcy dziś : od teorii i metodologii badań do studiów przypadków : monografia zbiorowa / pod redakcją Roberta Dębskiego i Władysława T. Miodunki, Kraków : Księgarnia Akademicka, 2016
  6. Wczesna interwencja terapeutyczna w ujęciu metody krakowskiej / Jagoda Cieszyńska-Rożek, Marta Korendo, w: Wczesna interwencja logopedyczna / redakcja naukowa: Katarzyna Kaczorowska-Bray, Stanisław Milewski, Gdańsk : Harmonia Universalis, 2016
  7. Językowa interpretacja świata w wypowiedziach osób z zespołem Aspergera, Kraków : Omega Stage Systems – Jędrzej Cieszyński, 2013
  8. Jak dzieci niesłyszące czytają teksty podręczników szkolnych / Marta Korendo, Kraków : Wydaw. Naukowe Uniwersytetu Pedagogicznego, 2009
  9. Wczesna interwencja terapeutyczna : stymulacja rozwoju dziecka : od noworodka do 6 roku życia / Jagoda Cieszyńska, Marta Korendo, Kraków : Wydaw. Edukacyjne, 2008

 

Udział w konferencjach krajowych i  zagranicznych z referatem (wybór):

  1. Problemy dyslektyczne dzieci dwujęzycznych, dr hab. Marta Korendo, Międzynarodowa konferencja z okazji jubileuszu 70-lecia prof. dr. hab. Władysława T. Miodunki „O LEPSZE JUTRO STUDIÓW POLONISTYCZNYCH W ŚWIECIE” pod Honorowym Patronatem Rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków 18-20 czerwca 2015r.
  2. Programowanie systemu językowego dzieci dwujęzycznych, dr hab. Marta Korendo, Konferencja Metodyczna dla Nauczycieli Polonijnych, Polska Ludoteka, Włochy , Campiglia dei Berici 2-5 października 2015r.
  3. Rozwój mowy polskich dzieci we Włoszech – podsumowanie badań, III Międzynarodowa Neurobiologiczna Konferencja Naukowa: Glottodydaktyka i logopedia z perspektywy neurobiologicznej, Studio Nauki Języka Polskiego i Katedra Logopedii i Zaburzeń Rozwoju w UP w Krakowie06.2016, UP, Kraków.
  4. Rozwój mowy a rozwój systemu językowego – diagnoza wczesnych problemów z komunikacją dzieci dwujęzycznych, Gelebte Mehrsprachigkeit – Sprachen als Tor zur Verständigung, Sprachenzentrum Nürnberg der Universität Erlangen-Nürnberg 09-1.10.2016.
  1. Stymulacja mechanizmów lewopółkulowych – poznawcze uwarunkowania rozwoju mowy, Konferencja dla Nauczycieli i Terapeutów – Terapia dzieci dwujęzycznych z zaburzeniami rozwoju, 3-4 czerwca 2017r, Londyn
  2. Nauczanie młodzieży bilingwalnej – ćwiczenia gramatyczne i leksykalne, Konferencja: Nauczanie-Nauka-Kreatywność, 14 – 15 października 2017r., Lyon
  1. Symultaniczno-sekwencyjna nauka czytania jako podstawa budowania dwujęzyczności, Konferencja Naukowa Nie tylko język. O czytaniu i historii, Instytut Polski w Sztokholmie, Uniwersytet Sztokholmski, Związek Nauczycieli Polskich w Szwecji,   20 – 22 kwietnia 2018r Sztokholm
  2. Czas – neurobiologia, kultura, język, fizyka a…terapia, IV edycja Neurobiologicznej Konferencji Naukowej Neurobiologiczne uwarunkowania diagnozy i terapii, Uniwersytet Pedagogiczny, 15 – 16 listopada 2019r. Kraków
  3. W październiku 2020 r. odbyło się seminarium naukowe w Sztokholmie, podczas którego poruszane były zagadnienia dwujęzyczności oraz omówione problemy z nabywaniem umiejętności czytania i pisania przez dzieci dwujęzyczne. Podobne zagadnienia poruszone zostały podczas seminarium naukowego online z pracownikami Uniwersytetu w Sztokholmie. Temat referatu: „Budowanie systemu językowego w umyśle dziecka bilingwalnego – ujęcie neurobiologiczne.”
  4. Dymensjonalna diagnoza zespołu Aspergera, III Ogólnopolska Konferencja Logopedyczna Mózg-Język-Komunikacja, Poznań 5 listopada 2021
  5. Dymensjonalna diagnoza zaburzeń rozwoju, XVII Ogólnopolska Konferencja Logopedyczna “Dylematy teoretyczne i praktyczne w logopedii”, Warszawa 4-5 grudnia 2020.
  6. Dymensjonalna diagnoza zespołu Aspergera. Zróżnicowanie czy atypowość? Kongres Naukowy Fundacji Jesteśmy pod Ścianą, Kraków 14 października 2022
  7. Programowanie terapii dziecka ze spektrum autyzmu, II Kongres Naukowy Fundacji Jesteśmy pod Ścianą, Kraków16 czerwca 2023.
  8. Afazja rozwojowa i zespół Aspergera w kontekście diagnozy: o możliwości współwystępowania zaburzeń, IV Ogólnopolska Konferencja Logopedyczna – mózg, język, komunikacja, Poznań 6 października 2023
  9. Dymensjonalna diagnoza zaburzeń ze spektrum autyzmu podstawą skutecznej terapii, 7. Ogólnopolska Konferencja Zaburzenia ze spektrum autyzmu, Kraków 13 października 2023.

 

Działalność popularyzatorska, pedagogiczna i kulturalna:

  • Szkolenia dla nauczycieli, terapeutów i rodziców z zakresy zaburzeń rozwoju dzieci
  • współpraca z polonijnymi ośrodkami edukacyjnymi, m.in. w Irlandii, Francji, Wielkiej Brytanii, Szwecji
  • współpraca z poradniami pedagogiczno-psychologicznymi na teranie całej Polski
  • Szkolenia dla nauczycieli polonijnych w USA

Współpraca z:

  1. Polską Weekendową Szkołą Stowarzyszenia Edukacyjnego Nauczycieli SEN w Dublinie
  2. Centrum Metody Krakowskiej
  3. Wydawnictwem WIR
  4. Wydawnictwem Arson
  5. Wydawnictwem Edukacyjnym
  6. Centralą Polskich Szkół Dokształcających w Ameryce

Odznaczenia i nagrody:

  • Medal Komisji Edukacji Narodowej
  • Copernicus Prize 2018
  • Nagroda III stopnia Rektora UKEN

 

Linki zewnętrzne:

https://centrummetodykrakowskiej.pl/

 

 

Dr Małgorzata Kuśnierz

dr Małgorzata Kuśnierz – jest pedagogiem i neurologopedą. Ukończyła pedagogikę opiekuńczo-wychowawczą oraz studia specjalne z logopedii na Akademii Pedagogicznej w Krakowie, a także podyplomowe studia z neurologopedii w Uniwersytecie Wrocławskim.

Od 2000 do 2017 roku pracowała w krakowskim przedszkolu z oddziałami integracyjnymi na stanowisku nauczyciela wspomagającego oraz logopedy.  W latach 2007-2010 pracowała jako logopeda w Maltańskim Centrum Pomocy Dzieciom i Ich Rodzinom w Krakowie. Tytuł doktora uzyskała w 2022r. na podstawie dystertacji pt. “Techniki terapeutyczne wspomagające rozwój mowy dzieci z zespołem Downa”.

Posiada bogate doświadczenie diagnostyczne i terapeutyczne w pracy z dziećmi z autyzmem, zespołem Aspergera, zespołem Downa i innymi zespołami genetycznymi, dysleksją, alalią, oraz dyslalią. Jest jednym z nielicznych w Polsce certyfikowanych terapeutów Manualnego Torowania Głosek®. Aktualnie pracuje na stanowisku adiunkta w Katedrze Logopedii i Zaburzeń Mowy.

Prowadzi  szkolenia i konsultacje dla terapeutów, nauczycieli oraz rodziców. Aktywnie współpracuje ze środowiskiem praktyków-terapeutów, nauczycieli oraz rodziców w Polsce i za granicą, upowszechniając wiedzę o sposobach stymulacji i terapii funkcji językowych i poznawczych.

Pełnione funkcje:

  • członkini Polskiego Towarzystwa Logopedycznego
  • sekretarz Komisji Rekrutacyjnej na kierunek logopedia w UKEN
  • członkini Komisji do Spraw Jakości Kształcenia UKEN
  • Opiekun II roku I stopnia studiów Logopedycznych w UKEN

Prowadzone kursy:

  • Diagnoza i terapia dziecka z zespołem Downa
  • Trening umiejętności społecznych (TUS)
  • Etyka zawodu logopedy
  • Techniki terapeutyczne-metody wywoływania głosek i gesty artykulacyjne
  • Metodyka pracy z zespole wczesnego wspomagania
  • Metodyka pracy logopedycznej
  • Zespoły genetyczne
  • Zaburzenia rozwoju – studia przypadków
  • Seminarium licencjackie

 

Najważniejsze publikacje naukowe:

  1. Kuśnierz M., Orłowska-Popek Z. (2019), Wczesna stymulacja dzieci z zespołem Downa – budowanie dróg nerwowych podczas ćwiczenia wszystkich funkcji poznawczych, – 2019, T. 48/2, s. 347-360.
  2. Kuśnierz M., Sedivy-Mączka K. (2019), Budowanie planu ruchu artykulacyjnego u dzieci z zespołem Downa, Poznańskie Studia Polonistyczne. Seria Językoznawcza. – 2019, Vol. 26, nr 2, s. 115-125.
  3. Błasiak-Tytuła M., Kuśnierz M. (2019), Wczesna terapia funkcji wzrokowych, [w:] Wyzwania terapii logopedycznej, redakcja merytoryczna Pawłowska-Jaroń H., Bielenda-Mazur E., Siudak A., Kraków : Collegium Columbinum ; Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Pedagogicznego, S. 53-66, (Nowa Logopedia / Polskie Towarzystwo Logopedyczne Oddział Małopolski ; t. 8)
  4. Kuśnierz M. (2021), Wpływ nauki czytania na rozwój językowy małych dzieci z zespołem Downa, [w]: Od zmysłu wzroku do praktyki logopedycznej, redakcja merytoryczna Korendo M., Siudak A., Kraków : Collegium Columbinum, 2021, S. 295-306, (Nowa Logopedia ; t. 9)
  5. Błasiak-Tytuła M., Kuśnierz M. (2021), Early therapy of visual functions [w:] Neurocognitive Dimensions of Speech Therapy, content editors Pawłowska-Jaroń H., Siudak A.,Kraków : Collegium Columbinum, 2021, S. 137-15, (Nowa Logopedia ; t. 10)
  6. Kuśnierz M. (2023), Dwujęzyczność w zespole Downa – dylematy terapeutyczne, [w:] red. S. Kamińska, Wielojęzyczność. Wyzwanie współczesnej logopedii, tom IV serii Logopedia-Teoria-Praktyka, wyd. Uniwersytet w Siedlacach

 

Udział w konferencjach krajowych i  zagranicznych z referatem:

  • „Opieka neurologopedyczna małego dziecka z zespołem Downa” i „Rozwijanie mowy przez zabawę” – szkolenie dla rodziców i terapeutów dzieci z zespołem Downa organizowane przez Stowarzyszenie Tęcza (2012, 2014)
  • „Rozwijanie mowy u dzieci z zespołem Downa” i „Terapia małego dziecka z autyzmem” – przeprowadzenie szkoleń dla uczestników konferencji organizowanej przez wydawnictwo WIR 2015 r
  • „Wykorzystanie programu Kocham czytać w grupie przedszkolnej” – referat wygłoszony podczas konferencji  „Symultaniczno-Sekwencyjna Nauka Czytania® w przedszkolu i szkole” w Ciechanowie 10.05.2018
  • „Rola gestów artykulacyjnych (GA) w terapii dzieci z zespołem Downa” – referat wygłoszony podczas II Ogólnopolskiej Konferencji Logopedycznej organizowanej przez Instytut Filologii Polskiej Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu 18-19.10.2018 r.
  • Budowanie planu ruchu artykulacyjnego – MTG® – referat wygłoszony podczas XXI Kongresu Polskiego Towarzystwa Neuropsychologicznego w Uniwersytecie Pedagogicznym im. KEN w Krakowie 30.11- 01.12. 2018 r.
  • Dostosowanie Manualnego Torowania Głosek do potrzeb dziecka z terapii – referat wygłoszony podczas IV Neurobiologicznej Konferencji Naukowej w Uniwersytecie Pedagogicznym im. KEN w Krakowie 15-16.11. 2019
  • Rola MTG w terapii dzieci z zespołem Downa – referat wygłoszony podczas konferencji organizowanej przez Fundację Ja Też w Gdańsku, 21-22.11.2020

 

Działalność popularyzatorska, pedagogiczna i kulturalna:

Wykłady, warsztaty, webinary dla nauczycieli, logopedów, pedagogów, rodziców dzieci z zaburzeniami komunikacji językowej we współpracy z Centrum Metody Krakowskiej oraz wydawnictwem WiR

Odznaczenia i nagrody:

  • Nagroda Prezydenta Miasta Krakowa za szczególne osiągnięcia w pracy dydaktycznej – 2007 i 2012

Linki zewnętrzne:

 

 

Prof. Zdzisława Orłowska – Popek

Dr hab. Zdzisława Orłowska-Popek prof. UKEN Od 2019 roku profesor w Katedrze Logopedii i Zaburzeń Rozwoju Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, absolwentka filologii polskiej, logopedii i neurologopedii. Tytuł doktora w dziedzinie językoznawstwa stosowanego uzyskany w 2008 r. na podstawie pracy doktorskiej Językowe sposoby wyrażania emocji i uczuć przez uczniów niesłyszących (analiza tekstów) (promotor prof. dr hab. Jagoda Cieszyńska-Rożek). Od 2018 roku doktor habilitowany. Praca habilitacyjna ukazała się nakładem Wydawnictwa Naukowego Uniwersytetu Pedagogicznego w 2017 r. i nosiła tytuł: Programowanie języka w terapii logopedycznej (na przykładzie rozwoju języka dzieci niesłyszących). Od 1997 do 2014 roku – nauczyciel logopeda, terapeuta w Zespole Diagnozy i Terapii, następnie Zespole  Wczesnego Wspomagania Rozwoju Dziecka w SOSW dla Dzieci Niesłyszących w Krakowie. Jako terapeuta od 2010 roku współpracuje z Centrum Metody Krakowskiej.

Autorka ponad czterdziestu artykułów i dwóch monografii, współautorka jednej monografii oraz współredaktorka monografii z zakresu logopedii.

Zainteresowania naukowe:

  • językoznawstwo ogólne,
  • surdologopedia,
  • psycholingwistyka,
  • badania dotyczące nabywania i rozwoju języka u dzieci niesłyszących i zaimplantowanych, jednostronnie ogłuchłych
  • zagadnienia dotyczące dysleksji, dwujęzyczności, wcześniactwa, zaburzeń neurozwojowych.

 

Pełnione funkcje:

  • Przewodnicząca  Komisji Rekrutacyjnej
  • Opiekun studentów wspomagających dzieci z zaburzeniami komunikacji w ich domach
  • Członek rady naukowej serii ”Nowa Logopedia”, „Neurologopedia”
  • Członek zespołu organizującego Festiwal Nauki i Sztuki w Krakowie.
  • Członek PTL O/małopolski
  • Członek specjalistycznego zespołu KCPU
  • Przewodnicząca instytutowej komisji wyborczej

 

Projekty badawcze (koordynacja i udział)

Webinaria dla Nauczycieli, Logopedów z Polski, Europy i USA:

20 IV 2020, Początki pracy nad językiem

23 IV 2020, Praca nad kompetencją językową- budowanie zdań prostych
i rozwiniętych

23 V 2020, Symultaniczno-Sekwencyjna Nauka Czytania®

24 V2020, Stymulacja rozwoju dziecka dzięki wczesnej nauce czytania

6 VI 2020, Wczesna nauka czytania metodą symultaniczno-sekwencyjną

7 VI 2020, Technika programowania języka w terapii dzieci z autyzmem, alalią, ZD, niesłyszących, dwujęzycznych

25 I 2023, Długofalowe wspieranie wcześniaków (wspólnie z dr hab. prof. UKEN H. Pawłowską-Jaroń)

10 V 2023, Rola wczesnej nauki czytania w kształtowaniu procesów poznawczych, w tym koncentracji dziecka.

Projekt badawczy: Monitorowanie rozwoju dzieci przedwcześnie urodzonych, wspólnie z dr hab. prof. UP H. Pawłowską-Jaroń (przy współudziale Centrum Medycznego Ujastek, O/Neonatologiczny z Intensywną Terapią i Patologią Noworodka oraz Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, O/Kliniczny Neonatologii), 2022-23

Projekt edukacyjny: Solidarni z Ukrainą. Projekt współfinansowany z NAWY. Kurs języka polskiego dla studentów z Ukrainy. Zajęcia prowadzone w dwóch grupach- początkującej i średniozaawansowanej. 2022

Projekt edukacyjny: Uniwersytet II Wieku. Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Kurs języka polskiego dla dzieci z Ukrainy (dzieci w wieku 5-8 lat). 2022-2023

Prowadzone kursy:

  • Techniki terapeutyczne- programowanie języka
  • Techniki terapeutyczne- tworzenie tekstów dla dzieci
  • Psychologiczne Podstawy Logopedii 2
  • Zaburzenia komunikacji językowej- niedosłuch,
  • Praca z uczniem z trudnościami w komunikacji językowej
  • Sztuka czytania i redagowania
  • seminarium magisterskie

 

Najważniejsze publikacje naukowe:

Monografie:

  • Programowanie języka w terapii logopedycznej (na przykładzie rozwoju języka dzieci niesłyszących), Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Pedagogicznego, Kraków 2017, ISBN: 978-83-8084-072-0
  • Emocje w wypowiedziach uczniów niesłyszących, wyd.1, Kraków, Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Pedagogicznego, 2011, liczba stron: 276, ISBN 978-83-7271-667-5.
  • Dziecko z FASD i innymi zaburzeniami neurorozwojowymi. Terapia neurologopedyczna, (wspólnie z H.Pawłowską-Jaroń), Kraków 2021.

Wybrane artykuły:

  • Trudności uczniów niesłyszących w językowym opisie uczuć, rozdział w książce w języku polskim, [w:] Logopedia XXI wieku. Logopedia. Wybrane aspekty historii, teorii i praktyki, red. S. Milewski, K. Kaczorowska-Bray, wydanie 1, Gdańsk, Wydawnictwo Harmonia Universalis, 2012, s. 384-393.
  • Dzienniczki wydarzeń jako forma budowania dialogu i narracji dzieci z zaburzeniami komunikacji językowej, [w:] Z prac Towarzystwa Kultury Języka, T. VIII, Interwencja logopedyczna. Zagadnienia ogólne i praktyka, red. J. Porayski-Pomsta, M. Przybysz-Piwko, Warszawa, Wydawnictwo Dom Wydawniczy Elipsa, 2012, s. 279-291.
  • Praca nad rozumieniem tekstu (od sylaby do powieści), [w:] Nowa Logopedia. Rozumienie – Diagnoza i terapia, t. 6., red. M. Błasiak-Tytuła, M. Korendo, A. Siudak, Kraków, Collegium Columbinum, 2015, s. 115-134.
  • Technika programowania języka (pierwszego i drugiego) w pracy z dzieckiem bilingwalnym (z M. Błasiak-Tytułą), [w:] Mózg-język-komunikacja, red. Rutkiewicz-Hanczewska, J. Sławek, E. Kaptur, Poznań, s. 39-52.
  • Technika programowania języka nie tylko na zajęciach logopedycznych, W: Diagnoza i terapia w pracy logopedy i nauczyciela terapeuty: konteksty teoretyczne i praktyka, red. E. Jeżewska-Krasnodębska, B. Skałbania, Kraków: Oficyna Wydawnicza „Impuls”, 2017, s. 219-229.
  • Nauka czytania jako stymulacja rozwoju dziecka, W: Wokół bajki i dzieciństwa, red. M. Zaorska, A. Grabowski, Olsztyn: Wydział Humanistyczny Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, 2017, s. 79-92.
  • Programowanie języka – niezbędna technika w terapii logopedycznej (z E. Bielendą-Mazur), W: Wyzwania terapii logopedycznej, red. H. Pawłowska-Jaroń, E. Bielenda-Mazur, A. Siudak, Kraków: Collegium Columbinum, 2019, s. 33-42.
  • Dziecko ze spektrum zaburzeń poalkoholowych (FASD) w przedszkolu i na etapie edukacji wczesnoszkolnej (z H. Pawłowską-Jaroń), Logopedia XXI wieku. Logopedia szkolna i przedszkolna, Gdańsk 2020.
  • O co chodzi? Związki frazeologiczne w programowaniu języka u dzieci z zaburzeniami komunikacji językowej, (z E. Bielendą-Mazur), w: Interdyscyplinarność w logopedii-konieczność czy nadmiar?, red, I. Więcek-Poborczyk, J. Żulewskiej-Wrzosek, Warszawa 2020, s. 119-128.
  • Dziecko z FASD- terapia neurologopedyczna (z H. Pawłowską-Jaroń), w: Poznańskie Studia Polonistyczne. Seria Językoznawcza,vol. 29, Poznań 2022, s.197-209.
  • Rozwój języka dzieci z FASD warunkowany poziomem funkcji poznawczych (z H. Pawłowską-Jaroń), w: Poznańskie Studia Polonistyczne. Seria Językoznawcza, vol. 29, Poznań 2022, s. 259-275.

 

Referaty wygłoszone na konferencjach międzynarodowych (wybór):

  1. Early learning of reading as a stimulation of language system development of a child after Cochlear Implantation, European Symposium on Paediatric Cochlear Implantation, Warszawa 2009
  2. Stymulacja funkcji audytywnych w terapii niesłyszących, I Międzynarodowa Neurobiologiczna Konferencja Naukowa, Kraków 2015.
  3. Rozpoznawanie całości podczas wczesnej nauki czytania, II Międzynarodowa Neurobiologiczna Konferencja Naukowa Piękno neurobiologii- mózg wzrokowy w działaniu, Kraków 2016.
  4. Nauczanie języka w sytuacji zaburzeń komunikacji a nauczanie języka polskiego jako obcego, III Międzynarodowa Neurobiologiczna Konferencja Naukowa Glottodydaktyka i logopedia z perspektywy neurobiologicznej, Kraków 2016.
  5. Unterstützungsprogramm für Eltern von bilingualen Kindern (Programowanie języka polskiego jako drugiego u dzieci bilingwalnych), VI Bundeskongress GMF Zwischen Deutsch und Polnisch. (Wielość języków versus wielojęzyczność. Rzeczywistość polsko-niemiecka), Norymberga, Uniwersyteckie Centrum Języków Obcych 2016.

 

Referaty wygłoszone na konferencjach krajowych (wybór):

  1. Stymulacja rozwoju zdrowego dziecka dzięki nauce czytania, Ogólnopolska Konferencja Naukowa Fonem-sylaba-logos-paideia. Język w wychowaniu i pedagogice, Lublin, Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II 2016.
  2. Strategie nauki czytania w przypadku różnych zaburzeń komunikacji (wspólnie z E. Bielendą-Mazur), XV Ogólnopolska Konferencja Logopedyczna Logopedia-Tradycja i perspektywy rozwoju w 40-lecie utworzenia studiów logopedycznych w Uniwersytecie, Uniwersytet Warszawski 2017.
  3. O co chodzi? Związki frazeologiczne w programowaniu języka u dzieci z zaburzeniami komunikacji językowej (z E. Bielendą-Mazur), XVI Ogólnopolskiej Konferencji Logopedycznej, APS Warszawa 2019.
  4. Autorskie metody rehabilitacji, Potrzeby użytkowników implantów ślimakowych we współczesnym świecie, Sympozjum EURO-CIU Wrocław 2019.
  5. Programowanie języka –wybór czy konieczność, IV Pomorska Konferencja JA TEŻ – Gdańsk 21-22.11.2020.
  6. Dziecko z FASD w przedszkolu i na etapie edukacji wczesnoszkolnej, Ogólnopolska Konferencja Naukowa Logopedia przedszkolna i wczesnoszkolna – profilaktyka, diagnoza i terapia zaburzeń mowy, Uniwersytet Gdański 25.09. 2021.
  7. Dziecko z FASD –terapia neurologopedyczna (wspólnie z H.Pawłowską-Jaroń), Ogólnopolska Konferencja Naukowa Mózg-język-komunikacja, UAM Poznań 05.11.2021.
  8. Kształtowanie umiejętności czytania ze zrozumieniem, Konferencja szkoleniowa Rozumiem co czytam. Czytanie ze zrozumieniem jako problem współczesnego ucznia, Wydawnictwo WiR Kraków, 07.10.2022.
  9. Wspieranie spostrzegania słuchowego w terapii dzieci, V Neurobiologiczna Konferencja Naukowa Słuch-Słuchanie-Słyszenie, UP w Krakowie 04.11.2022.
  10. Obszary terapii neurologopedycznej dziecka z FASD. Konferencja Towarzystwa TN Diagnoza i terapia logopedyczna w kontekście zakłóceń neurorozwojowych i zaburzeń neurologicznych. Kraków, 18.03.2023.
  11. Zmiany w planach studiów NJPJOiD – debata: Edukacja osób z doświadczeniem migracji II Międzynarodowe Forum Eksperckie Polska – Ukraina – Niemcy: nowe wyzwania edukacyjne i kulturowe, UP Kraków, 22.05.2023.
  12. Przez czytanie do słownictwa. Na przykładzie kursu języka polskiego dla dzieci z Ukrainy, Na przykładzie kursu języka polskiego dla dzieci z Ukrainy, XX Jesienna Szkoła Dydaktyków Literatury i Języka Polskiego, UKEN w Krakowie, 23.11.2023.

 

Pomoce dydaktyczne dla logopedów i terapeutów:

Mój język polski. Ćwiczenia z gramatyki dla dzieci z zaburzeniami komunikacji językowej. (z M. Błasiak-Tytułą) Zeszyty 1-4, Wydawnictwo WiR.

[Pakiet] Mój język polski. Ćwiczenia z gramatyki dla dzieci z zaburzeniami komunikacji językowej. Część 1-4 Wydawnictwo WiR – sklep internetowy

Seria zeszytów (1-4) Afazja. Ćwiczenia językowe dla dzieci. (z M. Błasiak-Tytułą), Wydawnictwo WiR.

Afazja. Ćwiczenia językowe dla dzieci. Część 1 Wydawnictwo WiR – sklep internetowy

Afazja. Ćwiczenia językowe dla dzieci. Część 2 Wydawnictwo WiR – sklep internetowy

Afazja. Ćwiczenia językowe dla dzieci. Część 3 Wydawnictwo WiR – sklep internetowy

Afazja. Ćwiczenia językowe dla dzieci. Część 4 Wydawnictwo WiR – sklep internetowy

O co chodzi? Rozumienie idiomów i przenośni (z E. Bielendą-Mazur), cz. 1-2, Wydawnictwo WiR.

O co chodzi? Rozumienie idiomów i przenośni Wydawnictwo WiR – sklep internetowy

O co chodzi? Rozumienie idiomów i przenośni. Część 2 Wydawnictwo WiR – sklep internetowy

W domu i na podwórku. Czytanie ze zrozumieniem dla dzieci z zaburzeniami komunikacji językowej, Wydawnictwo WiR.

W domu i na podwórku. Czytanie ze zrozumieniem dla dzieci z zaburzeniami komunikacji językowej Wydawnictwo WiR – sklep internetowy

Świat wokół mnie. Czytanie ze zrozumieniem dla dzieci z zaburzeniami komunikacji językowej, Wydawnictwo WiR.

Świat wokół mnie. Czytanie ze zrozumieniem dla dzieci z zaburzeniami komunikacji językowej Wydawnictwo WiR – sklep internetowy

Kategoryzacje językowe. Wydawnictwo Centrum Metody Krakowskiej

Przyimki do i w. Programowanie języka. Wydawnictwo Centrum Metody Krakowskiej

Przyimek na. Programowanie języka. Wydawnictwo Centrum Metody Krakowskiej

Działalność popularyzatorska, pedagogiczna i kulturalna: wykłady, warsztaty, webinary dla nauczycieli, logopedów, pedagogów, rodziców dzieci z zaburzeniami komunikacji językowej we współpracy z CMK oraz IDL.

 

Odznaczenia i nagrody:

  • Virtuti Medicinali 2018 (Kapituła PTN)

 

 

Prof. Pawłowska-Jaroń

dr hab. nauk humanistycznych w zakresie językoznawstwa, profesor nadzwyczajny w Katedrze Logopedii i Zaburzeń Rozwoju, V-ce przewodnicząca zarządu Małopolskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Logopedycznego. Swoje zainteresowania naukowe koncentruje wokół zagadnień nabywania i rozwoju języka u dzieci upośledzonych, obciążonych genetycznie warunkowanymi zespołami chorobowymi, zaburzeń rozwoju, w tym komunikacji językowej dzieci przedwcześnie urodzonych, dzieci z epilepsja oraz spektrum zaburzeń po płodowej ekspozycji na alkohol (FASD) i inne teratogeny, diagnozy i terapii logopedycznej osób starszych.

Pełnione funkcje:

  • P.o.dyrektora Instytutu NAuk o Zdrowiu
  • Redaktor serii wydawniczej „Nowa Logopedia”, wyd. Collegium Columbinum
  • członek Rady Naukowej „Neurologopedii”
  • członek Rady Naukowej „Nowej Logopedii”
  • członek interdyscyplinarnego zespołu ekspertów opracowujących polskie zalecenia dot . rozpoznawania spektrum płodowych zaburzeń alkoholowych

Granty, projekty badawcze (koordynacja i udział):

  • Kierownik Projektu „Senior – wspomaganie aktywności komunikacyjnej i poznawczej seniorów w DPS-ach krakowskich” – współpraca z Wydziałem Zdrowia Urzędu Miasta Krakowa
  • Monitorowanie rozwoju dzieci przedwcześnie urodzonych, wspólnie z dr hab. prof. UP Z. Orłowską-Popek (przy współudziale Centrum Medycznego Ujastek, O/Neonatologiczny z Intensywną Terapią i Patologią Noworodka oraz Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, O/Kliniczny Neonatologii)

Prowadzone kursy:

  • zaburzenia rozwoju-oligofazja
  • zaburzenia rozwoju – padaczka
  • zaburzenia rozwoju – FASD
  • Studia przypadków
  • Metodyka pracy logopedycznej
  • Neurologopedyczna opieka nad mieszkańcami DPS
  • Zaburzenia rozwoju – zespoły genetyczne
  • Prawne aspekty zawodu logopedy – elementy orzecznictwa oświatowego i medycznego
  • Pedagogika specjalna
  • Seminarium magisterskie
  • Kursy prowadzone przez Szkołę Doktorską

Najważniejsze publikacje naukowe:

Monografie:

  • Aktywny senior: stymulacja językowa i poznawcza / z zespołem współautorów/ Kraków 2021, WIR
  • Dziecko z FASD i innymi zaburzeniami neurorozwojowymi: terapia neurologopedyczna, /z Z.Orłowska –Popek/ Kraków 2021, Centrum Metody Krakowskiej
  • Specyfika rozwoju pre-i postnatalnego dzieci ze spektrum FASD. Zaburzenia komunikacji językowej, Kraków 2015, Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Pedagogicznego.
  • Padaczka w relacji pacjent-rodzic-terapeuta, Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Pedagogicznego, Kraków 2014

Redakcja monografii:

  • Neurocognitive Dimensions of Speech Therapy, ed. Halina Pawłowska-Jaroń, Ewa Bielenda-Mazur, Anna Siudak, Kraków : Collegium Columbinum ; Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Pedagogicznego, 2021
  • Wyzwania terapii logopedycznej / redakcja merytoryczna Halina Pawłowska-Jaroń, Ewa Bielenda-Mazur, Anna Siudak, Kraków : Collegium Columbinum ; Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Pedagogicznego, 2019
  • Oblicza starości : zagadnienia teorii i praktyki / redakcja merytoryczna Anna Siudak, Halina Pawłowska-Jaroń, Ewa Bielenda-Mazur, Kraków : Collegium Columbinum, 2018
  • Interakcyjne uwarunkowania rozwoju i zaburzeń mowy / red. Mirosław Michalik, Anna Siudak, Halina Pawłowska-Jaroń; Kraków : Collegium Columbinum, 2013

Artykuły:

  • Dziecko z FASD – terapia neurologopedyczna / Halina Pawłowska-Jaroń, Zdzisława Orłowska-Popek Poznańskie Studia Polonistyczne. Seria Językoznawcza. – 2022, Vol. 29, nr 1, s. 197-209
  • Rozwój języka dzieci z FASD warunkowany poziomem funkcji poznawczych/ Halina Pawłowska-Jaroń, Zdzisława Orłowska-Popek Poznańskie Studia Polonistyczne. Seria Językoznawcza. – 2022, Vol. 29, nr 2, s. 259-275
  • Problemy rozwojowe dzieci przedwcześnie urodzonych z perspektywy logopedycznej / Halina Pawłowska-Jaroń, Zdzisława Orłowska-Popek, Logopaedica Lodziensia. – 2019, nr 3, s. 149-162
  • Proces starzenia się a funkcje poznawcze, W: Wyzwania terapii logopedycznej / redakcja merytoryczna Halina Pawłowska-Jaroń, Ewa Bielenda-Mazur, Anna Siudak,

Kraków : Collegium Columbinum ; Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Pedagogicznego, 2019, s.233-250

  • Formy terapii poznawczej i komunikacyjnej w domach pomocy społecznej : propozycje działań stymulujących i terapeutycznych / Halina Pawłowska-Jaroń, Anna Siudak, Logopaedica Lodziensia. – 2019, nr 3, s. 139-147
  • Opieka neurologopedyczna nad pacjentami w wieku senioralnym / Halina Pawłowska-Jaroń, W: Człowiek w zdrowiu i chorobie [Dokument elektroniczny] : promocja zdrowia, pielęgnowanie i rehabilitacja / red. naukowa Jacek A. Pietrzyk, Tarnów : Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Tarnowie, 2018
  • Opieka terapeutyczna nad pacjentem z padaczką / Halina Pawłowska-Jaroń W: Metody terapii logopedycznej / redakcja naukowa Aneta Domagała, Urszula Mirecka, Lublin : Wydawnictwo Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, 2018, S. 219-244
  • Rozwój mowy dziecka w świetle teratogennego wpływu alkoholu na jego rozwój pre- i postnatalny, [w:] Biomedyczne uwarunkowania mowy, S.Milewski, J. Kuczkowski, K. Kaczorowska-Bray (red.), Harmonia Gdańsk, 2014, s. 331-358

Udział w konferencjach krajowych i zagranicznych z referatem (wybór):

  • Rok wygłoszenia: 2023-12-09
  • Tytuł referatu Polskie standardy rozpoznawania spektrum poalkoholowych zaburzeń rozwojowych (FASD)
  • Nazwa konferencji: XXV KONKRES POLSKIEGO TOWARZYSTWA NEUROPSYCHOLOGICZNEGO, Miejsce odczytu: KRAKÓW
  • Rok wygłoszenia: 2023-03-18
  • Tytuł referatu Polskie standardy rozpoznawania spektrum poalkoholowych zaburzeń rozwojowych (FASD)
  • Nazwa konferencji: Diagnoza i terapia logopedyczna w kontekście zakłóceń neurorozwojowych i zaburzeń neurologicznych Miejsce odczytu: KRAKÓW
  • Rok wygłoszenia: 2022-11-04
  • Nazwa konferencji: V Neurobiologiczna Konferencja Naukowa

Słuch-słuchanie-słyszenie

  • Tytuł referatu:
  • Miejsce odczytu: Gdańsk
  • Rok wygłoszenia: 2019- 10-27
  • Tytuł referatu :Wokół polskich standardów diagnostycznych i terapeutycznych FASD,
  • Nazwa konferencji: XVI Ogólnopolska Konferencja Logopedyczna: „Interdyscyplinarność w logopedii – konieczność czy nadmiar?”, Akademia Pedagogiki Specjalnej im. M. Grzegorzewskiej, Miejsce odczytu: Warszawa
  • Rok wygłoszenia: 19.11.2015
  • Tytuł referatu : Proces starzenia się a funkcje poznawcze ,
  • Nazwa konferencji: VI Ogólnopolska Naukowa Konferencja Logopedyczna „NOWA LOGOPEDIA – Diagnoza i terapia osób starszych”,
  • Miejsce odczytu: Kraków
  • Rok wygłoszenia: 2014
  • Tytuł referatu: Integracja czy stygmatyzacja społeczna dziecka z padaczką?
  • Nazwa konferencji: XII Miedzynarodowa konferencja Naukowa „Edukacja 21 wieku”. Podmioty, środowiska i obszary edukacyjne. Wyzwania i zagrozenia polowy XXI wieku
  • Miejsce odczytu: Zakopane
  • Rok wygłoszenia: 2014
  • Tytuł referatu: Aspekty liczby naturalnej w rozumieniu dzieci ze spektrum FASD
  • Nazwa konferencji: V Ogólnopolska Naukowa Konferencja Logopedyczna pt. Rozumienie- diagnoza i terapia
  • Miejsce odczytu: Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie

Działalność popularyzatorska, pedagogiczna i kulturalna:

  1. organizacja konferencji: Neurobiologiczne uwarunkowania diagnozy i terapii, Kraków 15-16.11.2019 r.
  2. organizacja kongresu: XXI Kongres Polskiego Towarzystwa Neuropsychologicznego „Neuropsychologia i neurologopedia: mózg i język w procesie poznawania świata”, Kraków 30.11-1.12.2018 r.
  3. organizacja konferencji: Słuch= Słuchanie-Słyszenie – 4.11.2022
  4. organizacja konferencji: DIAGNOZA I TERAPIA MIOFUNKCJONALNA – UJĘCIE INTERDYSCYPLINARNE- 17.11.2023

Współpraca z fundacjami i Organizacjami:

  • Krajowe Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom
  • Szpital Pediatryczny w Bielsku –Białej
  • Instytut Doskonalenia Logopedów
  • Specjalistyczna Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna Powiatu Krakowskiego
  • FASTRYGA
  • Archipelag
  • FAscynujący świat dziecka
  • Fascynacje
  • Wykłady i szkolenia dla nauczycieli, terapeutów, rodziców dzieci z FASD

 

Odznaczenia i nagrody:

  • Nagroda Polskiego Towarzystwa Neuropsychologicznego Virtuti Medicinali 2018
  • Brązowy Medal Komisji Edukacji Narodowej- 2022

 

Linki zewnętrzne:

https://fundacja-archipelag.com/halina-pawlowska-jaron/ https://fasfundacja.pl/aktualnosci/diagnoza-i-terapia-dziecka-ze-spektrum-fasd-konferencja-inauguracyjna/ https://www.facebook.com/fundacjafascynacje/photos/ju%C5%BC-jutro-w-fundacji-fascynacje-szkolenie-poprowadzi-prof-up-dr-hab-halina-paw%C5%82o/1930920773681139/

 

 

 

 

Dr Katarzyna Sedivy – Mączka

Adiunkt w Katedrze Logopedii i Zaburzeń Rozwoju w UKEN w Krakowie. Neurologopeda, pedagog specjalny; posiada doświadczenie diagnostyczne i terapeutyczne; tworzy programy terapeutyczne dla dzieci niesłyszących, w spektrum autyzmu, zaburzeniami komunikacji językowej oraz zagrożonych dysleksją; prowadzi badania dotyczące wpływu technik artykulacyjnych stosowanych w terapii logopedycznej na rozwój mowy; interesuje się nabywaniem systemu językowego oraz umiejętności czytania  dzieci rozwijających się prawidłowo oraz w sposób nienormatywny; autorka publikacji naukowych oraz pomocy terapeutycznych; prowadzi konsultacje, a także szkolenia dla terapeutów, nauczycieli i rodziców.

 

Pełnione funkcje:

  • Członek Redakcji ANNALES UNIVERSITATIS PAEDAGOGICAE CRACOVIENSIS. STUDIA LOGOPAEDICA
  • Kierownik Studiów Podyplomowych z Logopedii w UKEN
  • Kierownik praktyk zawodowych PSL
  • Członek Komisji Rekrutacyjnej
  • Członek PTL O/małopolski
  • Opiekun studentów prowadzących terapię
  • Opiekun I roku II stopnia studiów Logopedycznych UKEN

 

Współpraca międzynarodowa, udział w projektach międzynarodowych:

  • Udział w międzynarodowym projekcie (konkurs MEN) Akademia-Nauczyciela.pl
  • Współpraca z Polską Szkołą w Dublinie.

 

Granty, projekty badawcze (koordynacja i udział):

  • Stymulacja komunikacji językowej dzieci z autyzmem

 

Prowadzone kursy:

  • Techniki terapeutyczne – Wczesna Nauka Czytania,
  • Techniki terapeutyczne – stymulacja funkcji poznawczych,
  • Zaburzenia komunikacji językowej – zagrożenie dysleksją, dysleksja
  • Kształtowanie i rozwój mowy dziecka,
  • Metodyka pracy logopedycznej,
  • Manualne Torowanie Głosek,
  • Seminarium licencjackie
  • Studia przypadków

 

Najważniejsze publikacje naukowe:

  • Sedivy-Mączka K., 2023, Ujęzykowienie myśli poprzez pismo – analiza komunikacji pisemnej wybranej grupy dzieci ze spektrum autyzmu [w:] „Logopaedica Lodziensia. Interdyscyplinarność logopedii w teorii i praktyce” red. I. Jaros, s. 187-199.
  • Sedivy-Mączka K., 2022, System językowy w umyśle a ekspresja mowy – zastosowanie ruchomego alfabetu w terapii [w:] „Poznańskie Studia Polonistyczne. Seria Językoznawcza”.
  • Sedivy-Mączka K., 2021, Activation of an articulation pattern in non-verbal children, [w:] Neurocognitive Dimensions of Speech Therapy, red. H. Pawłowska-Jaroń, A. Siudak.
  • Sedivy-Mączka K., 2021, Autyzm – techniki terapii, [w:] Od zmysłu wzroku do praktyki logopedycznej, red. M. Korendo i A. Siudak.
  • Korendo M. Sedivy-Mączka K., 2020, Wczesna terapia dzieci z autyzmem, [w:] red. J. Skibska, Terapia interdyscyplinarna – wybrane problemy,
  • Sedivy-Mączka K.,2019, Stymulacja komunikacji językowej dziecka z autyzmem, Wyd. Naukowe Uniwersytetu Pedagogicznego,
  • Kuśnierz M. Sedivy-Mączka K., 2019, Budowanie planu ruchu artykulacyjnego u dzieci z zespołem Downa, [w:] Poznańskie Studia Polonistyczne. Seria Językoznawcza. – 2019, Vol. 26, nr 2, s. 115-125,
  • Sedivy-Maczka K., 2018, Torowanie ruchu artykulacyjnego, [w:] Neurologopedia. T. 1, Neurobiologiczne podstawy wczesnej terapii zaburzeń rozwojowych, red. M. Błasiak-Tytuły i A. Siudak, S. 127-134,
  • Cieszyńska-Rożek J. Sedivy-Mączka K., 2017, Metoda Krakowska – stymulacja funkcji słuchowych, [w:] Mózg – język – komunikacja, red. M. Rutkiewicz-Hanczewska, J. Sławek, E. Kaptur, S. 17-28,
  • Korendo M. Sedivy K., 2017, Wczesne objawy autyzmu, [w:] Diagnoza interdyscyplinarna : wybrane problemy, red.  J. Skibskiej, S. 231-239,

 

Udział w konferencjach krajowych i  zagranicznych z referatem (wybór):

  • 11. 2022, V Neurobiologiczna Konferencja Naukowa Słuch – Słuchanie – Słyszenie w UP w Krakowie. Referat: Usprawnianie percepcji słuchowej u dzieci w wieku szkolnym;
  • 4-5 grudnia 2021 Warszawa: XVII Ogólnopolska Konferencja Logopedyczna „Dylematy teoretyczne i praktyczne w logopedii”. Referat: Ruchowe wzorce artykulacyjne u niemówiących dzieci;
  • 5 listopada 2021 Poznań: III Ogólnopolska Konferencja Logopedyczna Mózg-Język-Komunikacja. Referat: System językowy w umyśle a ekspresja mowy – zastosowanie ruchomego alfabetu w terapii;
  • 26-27.10.2019, XVI Ogólnopolska Konferencja Logopedyczna pt. Interdyscyplinarność w logopedii – konieczność czy nadmiar?, Akademia Pedagogiki Specjalnej w Warszawie. Referat z mgr M.Kuśnierz: Wykorzystanie Manualnego Torowania Głosek w budowaniu systemu językowego dzieci z zaburzeniami rozwoju;
  • 30.11-01.12.2018, XXI Kongres Towarzystwa Neuropsychologicznego Neuropsychologia i neurologopedia: mózg i język w procesie poznawania świata, referat: Budowanie planu ruchu artykulacyjnego – MTG, M. Kuśnierz K. Sedivy-Mączka, Kraków;
  • 18 – 19 października 2018 roku – II Ogólnopolska Konferencja Logopedyczna  Mózg – Język – Komunikacja  w Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Wykład:   Doświadczyć mówienia – rozwój języka dziecka z zaburzonym planem ruchu;
  • 4.06.2018, Udział w konferencji naukowej: Progres neonatologii a postawa terapeutów wczesnego wspomagania rozwoju, referat: Wczesne diagnozowanie zaburzeń autystycznych, Tarnowska Szkoła Wyższa;
  • 28.05.2015, referat: Percepcja wzrokowa – terapia dzieci i młodzieży,  II Międzynarodowa Neurobiologiczna Konferencja Naukowa, „Piękno neurobiologii – Mózg wzrokowy w działaniu” Kraków;
  • 19 – 20.05.2015, I Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Metodycznej Neuronauki wobec specjalnych potrzeb edukacyjnych – Plastyczność mózgu w terapii, rehabilitacji i edukacji, Opole; referat z dr hab. M. Korendo: Wczesna diagnoza autyzmu;
  • 09.05.2014, I Międzynarodowa Neurobiologiczna Konferencja Naukowa w UP w Krakowie, Katedra Logopedii i Zaburzeń Rozwoju, referat: Torowanie ruchu artykulacyjnego

 

Działalność popularyzatorska, pedagogiczna i kulturalna:

  • Szkolenia dla rodziców i terapeutów
  • Współorganizacja  Dnia Wcześniaka ze Szpitalem Uniwersyteckim Oddział Kliniczny Neonatologii w Krakowie
  • 2023 Uniwersytet dzieci UP w Krakowie – wykłady dla rodziców o tematyce dysleksji
  • wykłady w Szpitalu Uniwersyteckim dla lekarzy neonatologów 21.03.2022 r
  • II wiek – wykłady otwarte w uczelni: Jak nauczyć dziecko czytać zanim znudzi go tym szkoła 30.09.21
  • 19 listopada 2021 Płock Symultaniczno-Sekwencyjna Nauka Czytania®
  • Miejskie Przedszkole z Oddziałami Integracyjnymi Nr 33 im. Jean’a Vanier
  • 20 listopada 2021 Skierniewice Symultaniczno-Sekwencyjna Nauka Czytania® Szkoła podstawowa nr 9 Ul. Tetmajera 7 96-100 Skierniewice
  • 30.06.2019, Symultaniczno – Sekwencyjna Nauka Czytania® w przedszkolu i szkole II Ogólnopolska Konferencja w Miedźnej, referat: Etapy Symultaniczno – Sekwencyjnej Nauki Czytania® a rzeczywistość szkolna. Konferencja współorganizowana przez: Katedrę Logopedii i Zaburzeń Rozwoju Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie.
  • 19.05.2019, Wykład szkoleniowy dla nauczycieli, terapeutów, logopedów i rodziców, Programowanie Języka, Gdańsk.
  • 18.05.2019, Wykład szkoleniowy dla nauczycieli, terapeutów, logopedów i rodziców, Symultaniczno Sekwencyjna Nauka Czytania®, Gdańsk
  • 25.04.2019, III Konferencja Naukowa Dziecko z dysleksją w szkole, Lipnica Wielka, referat: Techniki terapii dzieci z dysleksją.
  • 12.04.2019, Konferencja Uczę dziecko z dysleksją skuteczne metody pracy dydaktycznej i wychowawczej, Kraków. Referat: Techniki terapii dzieci z dysleksją w wieku szkolnym.
  • 10.05.2018, Symultaniczno – Sekwencyjna Nauka Czytania w przedszkolu i szkole Ogólnopolska Konferencja w Ciechanowie, referat: Skuteczne sposoby nauki czytania – metoda Symultaniczno – Sekwencyjna,
  • 13 – 15.11.2015   w ramach międzynarodowej konferencji „Dwujęzyczność dzieci w rodzinach mieszanych”, Szkoła Polska na Węgrzech, Budapeszt, referat:a) Stymulacja rozwoju systemu językowego dzieci dwu i wielojęzycznych,
    b) Nauka czytania jako stymulacja artykulacji i systemu językowego,
  • Współpraca przy organizacji Światowego Dnia Wcześniaka przez Szpital Uniwersytecki w Krakowie, Oddział Kliniczny Neonatologii.


Pomoce dydaktyczne dla logopedów i terapeutów:

  • Czytanie programowane- ćwiczenia dla dzieci z dysleksją, Sedivy, K., 2009
  • Ćwiczenia pamięci symultanicznej i sekwencyjnej, ćwiczenia koncentracji, Sedivy K., 2011
  • Percepcja wzrokowa, Korendo M. Sedivy K., 2015
  • Percepcja słuchowa, Korendo M, Sedivy K., 2015

 

 

Dr Anna Siudak

Adiunkt w Katedrze Logopedii i Zaburzeń Rozwoju Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie; absolwentka filologii polskiej UJ oraz logopedii UP w Krakowie; neurologopeda w Centrum Medycznym „POD FORTEM”; glottodydaktyk w Centrum Nauczania Języka Polskiego Jako Obcego UP w Krakowie. Specjalistka wczesnej interwencji logopedycznej i terapeutycznej, terapii miofunkcjonalnej i PNF; wiceprzewodnicząca Zarządu Małopolskiego Oddziału PTL oraz redaktorka naukowych wydawnictw „Nowa Logopedia” i „Neurologopedia”; autorka kilkudziesięciu publikacji naukowych. Posiada wieloletnie doświadczenie w terapii osób dorosłych chorych neurologicznie, dzieci z zaburzeniami artykulacyjnymi oraz w nauczaniu wymowy obcokrajowców. W badaniach naukowych koncentruje się na diagnozie i terapii logopedycznej w przebiegu chorób neurologicznych oraz zaburzeniach miofunkcjonalnych u dzieci z problemami ortodontycznymi.

Pełnione funkcje:

  • Przewodnicząca Kierunkowej Rady Programowej kierunku Logopedia
  • Opiekun II Roku II stopnia na kierunku Logopedia
  • Wiceprzewodnicząca Zarządu Małopolskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Logopedycznego
  • Członek Centrum Badań Funkcji Neurokognitywnych i Samoregulacji „NEUREKA”
  • Redaktor serii wydawniczej „Nowa Logopedia”, wyd. Collegium Columbinum
  • Redaktor serii wydawniczej „Neurologopedia”, wyd. WIR

 

Granty, projekty badawcze (koordynacja i udział):

  • Projekt „Senior – wspomaganie aktywności komunikacyjnej i poznawczej seniorów w DPS-ach krakowskich” – współpraca z Wydziałem Zdrowia Urzędu Miasta Krakowa

Prowadzone kursy (obecnie):

  • Zaburzenia mowy w wyniku incydentów neurologicznych (afazja/dyzartria/pragnozja)
  • Zaburzenia mowy w chorobach neurodegeneracyjnych (demencja, choroba Alzheimera, choroba Parkinsona)
  • Zaburzenia rozwoju – studia przypadków
  • Podstawy gerontologii
  • Zaburzenia miofunkcjonalne u dzieci
  • Metodyka pracy logopedycznej
  • Warsztat pracy logopedy i glottodydaktyka
  • Seminarium dyplomowe
  • Zaburzenie komunikacji językowej afazja (na Podyplomowych Studiach Logopedycznych oraz Neurologopedii UP)
  • Zaburzenie komunikacji językowej – dyzartria (Podyplomowych Studiach Logopedycznych oraz Neurologopedii UP)
  • Podstawy neuropsychologii (na Podyplomowych Studiach Logopedycznych UP)
  • Zaburzenia miofunkcjonalne u dzieci (na Podyplomowych Studiach Logopedycznych UKEN)

 

Najważniejsze publikacje:

Monografie wieloautorskie:

  1. „Nowa Logopedia”, t. 1: Zagadnienia mowy i myślenia, red. M. Michalik, A. Siudak, Kraków 2010.
  2. „Nowa Logopedia”, t. 3: Diagnoza różnicowa zaburzeń komunikacji językowej, red. M. Michalik, A. Siudak, Z. Orłowska-Popek, Kraków 2012.
  3. „Nowa Logopedia”, t. 4: Interakcyjne uwarunkowania rozwoju i zaburzeń mowy, red. M. Michalik, A. Siudak, H. Pawłowska-Jaroń, Kraków 2013.
  4. „Nowa Logopedia”, t. 6: Rozumienie – diagnoza i terapia, red. M. Błasiak-Tytuła, M. Korendo, A. Siudak, Kraków 2015.
  5. „Neurologopedia”, t. 1: Neurobiologiczne podstawy wczesnej terapii zaburzeń rozwojowych, red. M. Błasiak-Tytuła, A. Siudak, Kraków 2016/2018.
  6. „Nowa Logopedia”, t. 7: Oblicza starości. Zagadnienia teorii i praktyki, red. H. Pawłowska-Jaroń, A. Siudak, E. Bielenda-Mazur, Kraków 2018.
  7. „Neurologopedia”, t. 2: Glottodydaktyka i logopedia z perspektywy neurobiologicznej, red. M. Błasiak-Tytuła, Z. Orłowska-Popek, A. Siudak, Kraków 2018.
  8. „Nowa Logopedia”, t. 8: Wyzwania terapii logopedycznej, red. H. Pawłowska-Jaroń, E. Bielenda-Mazur, A. Siudak, Kraków 2019.
  1. „Nowa Logopedia”, t. 9: Od zmysłu wzroku do praktyki logopedycznej, red. M. Korendo, A. Siudak, Collegium Columbinum, Kraków 2021
  2. „Nowa Logopedia”, t. 10: Neurocognitive dimensions of speech therapy, red. H. Pawłowska-Jaroń, A. Siudak, Collegium Columbinum, Kraków 2021 (publikacja w języku angielskim)

 

Wybrane artykuły:

  1. Siudak A., 2018, Neurobiologiczne podstawy prenatalnej stymulacji narządu słuchu „Neurologopedia”, t. 1: Neurobiologiczne podstawy wczesnej terapii zaburzeń rozwojowych, red. M. Błasiak-Tytuła, A. Siudak, Kraków, s. 63-72.
  2. Siudak A., 2018, Techniki audytywne w ćwiczeniach artykulacyjnych dla obcokrajowców, „Neurologopedia”, t. 2: Glottodydaktyka i logopedia z perspektywy neurobiologicznej, red. M. Błasiak-Tytuła, Z. Orłowska-Popek, A. Siudak, Kraków, s. 149-169.
  3. Siudak A., 2018, Inwolucja zmysłów w okresie starzenia w perspektywie logopedycznej, „Nowa Logopedia”, t. 7: Oblicza starości. Zagadnienia teorii i praktyki, red. A. Siudak, H. Pawłowska-Jaroń, E. Bielenda-Mazur, Kraków, s. 43-52.
  4. Siudak A., 2018, Metody terapii funkcji poznawczych w afazji. Opis przypadków, [w:] Metody terapii logopedycznej, red. A. Domagała, U. Mirecka, Lublin, s. 953-984.
  5. Siudak A., 2019, Fizjologiczne i patologiczne aspekty inwolucji zmysłów – cz. 1: wzrok, słuch, narząd równowagi, [w:] Starzenie się zmysłów, red. B. Kazek, J. Wojciechowska, Warszawa, s. 163-184
  6. Siudak A., 2019, Fizjologiczne i patologiczne aspekty inwolucji zmysłów – cz. 2: dotyk, smak i węch, [w:] Starzenie się zmysłów, red. B. Kazek, J. Wojciechowska, Warszawa, s. 185-208
  7. Siudak A., 2019, Programowanie języka w afazji osób dorosłych cz. 1: system fonetyczno-fonologiczny (techniki wywoływania samogłosek), „Nowa Logopedia”, t. 8: Wyzwania terapii logopedycznej, red. H. Pawłowska-Jaroń, E. Bielenda-Mazur, A. Siudak, Kraków, s. 265-278.
  8. Siudak A., Bielenda-Mazur E., 2019, Neurorozwojowy wymiar gestu wskazywania palcem – rozwój i stymulacja, „Logopaedica Lodziensia”, nr 3, s. 21-30, dostęp: https://doi.org/10.18778/2544-7238.03.02
  9. Pawłowska-Jaroń H., Siudak A., 2019, Formy terapii poznawczej i komunikacyjnej w domach pomocy społecznej. Propozycje działań stymulujących i terapeutycznych, „Logopaedica Lodziensia”, nr 3, s. 137-147, dostęp: https://doi.org/10.18778/2544-7238.03.10
  10. Siudak A., 2020, Diagnoza rozumienia i nazywania w afazji – system semantyczny, „Forum Logopedy”, nr 37, dostęp: https://forumlogopedy.pl/artykul/diagnoza-rozumienia-i-nazywania-w-afazji-system-semantyczny
  11. Siudak A., Bielenda-Mazur E., 2020, Neurorozwojowy wymiar gestu wskazywania palcem – rozwój i stymulacja, „Logopaedica Lodziensia”, nr 4, s. 171-186, dostęp: https://doi.org/10.18778/2544-7238.04.12
  12. Stachura A., Siudak A., 2021, Nie każda rana jest widoczna – poznawcze skutki pandemii, „Forum Leczenia Ran”, 2(3)/2021, s. 133-138.
  13. Siudak A., Stachura A., 2021, Problemy wzrokowe u osób starszych, „Nowa Logopedia”, t. 9: Od zmysłu wzroku do praktyki logopedycznej, red. M. Korendo, A. Siudak, Kraków, s. 85-94
  14. Pawłowska-Jaroń H., Siudak A., 2021, Komunikacja seniorów a zaburzenia percepcji wzrokowej w badaniach mieszkańców DPS, „Nowa Logopedia”, t. 9: Od zmysłu wzroku do praktyki logopedycznej, red. M. Korendo, A. Siudak, Kraków, s. 111-128
  15. Siudak A., Neurocognitive aspects of aphasia diagnosed in adults, „Nowa Logopedia”, t. 10: Neurocognitive dimensions of speech therapy, red. H. Pawłowska-Jaroń, A. Siudak, Collegium Columbinum, Kraków 2021 (publikacja w języku angielskim), s. 73-98
  16. Siudak A., 2022, Gradualny sposób badania mowy pacjentów dorosłych z afazją, „Poznańskie Studia Polonistyczne Seria Językoznawcza”, vol. 29 (49), nr 1 DOI: 10.14746/pspsj.2022.29.1.13
  17. Siudak A., Prażak J., 2023, Zaburzenia miofunkcjonalne w kontekście rozwoju motorycznego dziecka – studium przypadku, „Logopedia” 2023 52/1 , s. 95–108

 

Udział w konferencjach krajowych i  zagranicznych z referatem (wybór):

XI Konferencja Naukowo-Medyczna, I Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Metodyczna: Neuronauki wobec specjalnych potrzeb edukacyjnych. Plastyczność Mózgu w terapii, rehabilitacji i edukacji, 19-20.05.2015, Opole. Tytuł referatu: Neurologiczne problemy osób starszych – emploi logopedy (z dr Haliną Pawłowską-Jaroń)

II Międzynarodowa Neurobiologiczna Konferencja Naukowa: Piękno neurobiologii – mózg wzrokowy w działaniu, Katedra Logopedii i Zaburzeń Rozwoju w UP w Krakowie, 28.05.2015, Kraków. Tytuł referatu: Funkcje wzrokowe w chorobach neurologicznych osób starszych

VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa Małopolskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Logopedycznego: Nowa Logopedia – Diagnoza i terapia osób starszych, 19.11.2015, UP, Kraków. Tytuł referatu: Inwolucja zmysłów w okresie starzenia w perspektywie logopedycznej

VIII Interdyscyplinarna Naukowa Konferencja Logopedyczna: Postępowanie logopedyczne w perspektywie tradycji i nowoczesności, 17-18.06.2016, UŚ, Katowice. Tytuł referatu: Programowanie języka u osób dorosłych z afazją

III Międzynarodowa Neurobiologiczna Konferencja Naukowa: Glottodydaktyka i logopedia z perspektywy neurobiologicznej, Studio Nauki Języka Polskiego i Katedra Logopedii i Zaburzeń Rozwoju w UP w Krakowie06.2016, UP, Kraków. Tytuł referatu: Neurobiologiczne programowanie języka w afazji

Konferencja Wydawnictwa WIR: Diagnoza i terapia neurologopedyczna osób dorosłych w teorii i praktyce, 3.09.2016, Wieliczka. Tytuł referatu: Pomoc logopedyczna w przebiegu chorób neurologicznych osób starszych

Gelebte Mehrsprachigkeit – Sprachen als Tor zur Verständigung, Sprachenzentrum Nürnberg der Universität Erlangen-Nürnberg 09-1.10.2016, Norymberga (Niemicy). Tytuł referatu: Artikulation im Unterricht Polnisch als Fremdsprache (Artykulacja w nauczaniu języka polskiego jako obcego – z Alicją Kabałą).

Ogólnopolska Konferencja Logopedyczna: Mózg – język – komunikacja, Uniwersytet im. Adam Mickiewicza w Poznaniu, Polskiego Związku Logopedów (Oddział Wielkopolski), 20.10.2016, UAM, Poznań. Tytuł referatu: Problemy diagnostyczne afazji

XXI Międzynarodowy Kongres Polskiego Towarzystwa Neuropsychologicznego: Neuropsychologia i neurologopedia: mózg i język w procesie poznawania świata, 30.11.2018-01.12.2018, UP Kraków. Tytuł referatu: Zaburzenia poznawcze w afazji u osób dorosłych

IV Neurobiologiczna Konferencja Naukowa: Neurobiologiczne uwarunkowania diagnozy i terapii, Katedra Logopedii i Zaburzeń Rozwoju, 15-16.11.2019, UP Kraków. Tytuł referatu: Neurobiologiczne uwarunkowania terapii afazji u osób dorosłych

Konferencja Naukowa: DIAGNOZA I TERAPIA MIOFUNKCJONALNA – UJĘCIE INTERDYSCYPLINARNE, UKEN, 17.11.2023: Tytuł referatu: Zaburzenia miofunkcjonalne w kontekście rozwoju motorycznego dziecka – studium przypadku

Jubileuszowy XXV Kongres Polskiego Towarzystwa Neuropsychologicznego „Neuronauki w diagnozie i rehabilitacji osób z uszkodzeniami mózgu”. UKEN, Kraków 7-9.12.2023, Tytuł referatu: Myślenie kategorialne u dorosłych pacjentów z afazją.

Jubileuszowy XXV Kongres Polskiego Towarzystwa Neuropsychologicznego „Neuronauki w diagnozie i rehabilitacji osób z uszkodzeniami mózgu”. UKEN, Kraków 7-9.12.2023, Temat warsztatu: Problemy językowe u pacjentów z różnorodnymi dysfunkcjami mózgu

 

Działalność popularyzatorska, pedagogiczna i kulturalna:

 

Wywiady

Wywiad w audycji „Nie ma jak u mamy”, czerwiec 2015 https://www.facebook.com/radiofara/photos/zapraszamy-na-kolejn%C4%85-audycj%C4%99-z-cyklu-nie-ma-jak-u-mamy-tym-razem-go%C5%9Bciem-katarz/1087917061221744/

  • Wywiad – artykuł w miesięczniku „Kraków”, Nauczyć się mówić na nowo, luty 2018
  • Wywiad – Radio Kraków z okazji dnia logopedy, 6 marca 2018 · Wywiad ekspercki dla „Polski i kropka” 2021 https://polskiikropka.pl/moj-jezyk-polski-dr-anna-siudak/
  • Wywiad ekspercki dla Medionet na temat afazji 2022 https://www.medonet.pl/choroby-od-a-do-z/choroby-neurologiczne,pierwsze-objawy-afazji–chorzy-sami-zauwazaja–ze-dzieje-sie-cos-zlego,artykul,83876867.html

 

Pomoce dydaktyczne

 

Prowadzone szkolenia

  • Diagnoza i terapia osób dorosłych z afazją
  • Programowanie języka u pacjentów z afazją
  • Zaburzenia funkcji poznawczych u osób po incydentach neurologicznych
  • Zakłócenia pracy zmysłów w wyniku uszkodzenia centralnego i obwodowego układu nerwowego
  • Diagnoza i terapia zaburzeń wymowy u dzieci szkolnych

 

Webinaria dla Nauczycieli i Logopedów z Polski, Europy

  • Diagnoza i terapia afazji
  • Programowanie języka u osób dorosłych z afazją
  • Zaburzenia poznawcze u osób dorosłych z afazją
  • Techniki Metody Krakowskiej w pracy z dorosłymi z afazją
  • Zaburzenia zmysłów u osób po incydencie neurologicznym
  • Ćwiczenia audytywno-artykulacyjne w nauczaniu języka polskiego jako obcego dzieci i dorosłych

 

Współpraca

  • Urząd Miasta Krakowa (w ramach projektu SENIOR)
  • Centrum Rehabilitacyjne ORIGIN w Krakowie
  • Centrum Nauczania Języka Polskiego Jako Obcego UP w Krakowie
  • Biuro ds. Współpracy Międzynarodowej UP w Krakowie
  • Fundacja Qnaturze: Waldorfsko-Leśny Niepubliczny Punkt Przedszkolny MOMO w Krakowie
  • Centrum Metody Krakowskiej
  • Wydawnictwo WIR
  • Wydawnictwo ARSON
  • Instytut Doskonalenia Logopedów

 

Organizacja konferencji i szkoleń

  • I Ogólnopolska Konferencja Naukowa: Nowa Logopedia – zagadnienia mowy i myślenia,16 listopada 2009, UP, Kraków. Organizator: Małopolski Oddział Polskiego Towarzystwa Logopedycznego (dr M. Michalik, mgr A. Siudak).
  • Zaburzenia mowy w przebiegu chorób neurodegeneracyjnych u dzieci i dorosłych, 19-20.12.2009, UP, Kraków (szkolenie prowadzone przez prof. J. Panasiuk).
  • II Ogólnopolska Konferencja Naukowa: Nowa Logopedia – Biologiczne uwarunkowania rozwoju i zaburzeń mowy, 23.11.2010, UP, Kraków. Organizator: Małopolski Oddział Polskiego Towarzystwa Logopedycznego (dr M. Michalik, mgr A. Siudak).
  • Neuroobrazowanie w diagnostyce zaburzeń mowy, 28.05.2010, UP, Kraków (szkolenie prowadzone przez dra n. med. T. Zyssa).
  • III Ogólnopolska Konferencja Naukowa: Nowa Logopedia – Diagnoza różnicowa zaburzeń komunikacji językowej, 23.11.2011, UP, Kraków.
    Organizator: Małopolski Oddział Polskiego Towarzystwa Logopedycznego.
  • Genetyka a zaburzenia mowy, 18.03.2011, UP, Kraków (szkolenie prowadzone przez dr n. med. E. Kostyk i lek. med. A. Kruczek).
  • IV Ogólnopolska Konferencja Naukowa: Nowa Logopedia – Interakcyjne uwarunkowania rozwoju i zaburzeń mowy, 21.11.2012, UP, Kraków, Organizator: Małopolski Oddział Polskiego Towarzystwa Logopedycznego (dr hab. M. Michalik, mgr A. Siudak), Gość specjalny: J. Panasiuk (Lublin).
  • Diagnoza i terapia dziecka z FAS, styczeń-wrzesień 2012 Małopolska (cykl szkoleń prowadzonych przez dr H. Pawłowską-Jaroń).
  • I Międzynarodowa Neurobiologiczna Konferencja Naukowa: Neurobiologiczne podstawy wczesnej terapii zaburzeń rozwojowych, 9.05.2014, UP, Kraków
    Organizator: Katedra Logopedii i Zaburzeń Rozwoju (dr M. Błasiak-Tytuła, dr A. Siudak), Gość specjalny: prof. Manfred Spitzer (Ulm, Niemcy).
  • V Ogólnopolska Konferencja Naukowa: Nowa Logopedia – Rozumienie – diagnoza i terapia, 18.12.2014, UP Kraków. Organizator: Małopolski Oddział Polskiego Towarzystwa Logopedycznego (dr hab. M. Korendo, dr M. Błasiak-Tytuła, dr A. Siudak), Gość specjalny: prof. J. Panasiuk (Lublin), prof. M. Rutkiewicz-Hanczewska (Poznań), prof. D. Grzesiak-Witek (Kielce).
  • II Międzynarodowa Neurobiologiczna Konferencja Naukowa: Piękno neurobiologii – mózg wzrokowy w działaniu, 28.05.2014, UP Kraków.
    Organizator: Katedra Logopedii i Zaburzeń Rozwoju (dr M. Błasiak-Tytuła, dr A. Siudak, dr Z. Orłowska-Popek), Gość specjalny: prof. Jerzy Vetulani (Kraków).
  • VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa: Nowa Logopedia – Diagnoza i terapia osób starszych, 19.11.2015, UP Kraków. Organizator: Małopolski Oddział Polskiego Towarzystwa Logopedycznego (dr A. Siudak, dr hab. H. Pawłowska-Jaroń), Gość specjalny: prof. J. Panasiuk (Lublin), prof. S. Milewski (Gdańsk), prof. M. Rutkiewicz-Hanczewska (Poznań), prof. Modrzejwski (Kraków)
  • Dziecięce problemy laryngologiczne w praktyce logopedycznej, 5.05.2016, UP, Kraków (szkolenie prowadzone przez dr n. med. M. Gasińskiego)
  • III Międzynarodowa Neurobiologiczna Konferencja Naukowa: Glottodydaktyka i logopedia z perspektywy neurobiologicznej, 26.06.2016, UP, Kraków. Organizator: Katedra Logopedii i Zaburzeń Rozwoju (dr M. Błasiak-Tytuła, dr A. Siudak, dr Z. Orłowska-Popek), Gość specjalny: prof. Władysław Miodunka (UJ, Polska)
  • Konferencja Naukowa: DIAGNOZA I TERAPIA MIOFUNKCJONALNA – UJĘCIE INTERDYSCYPLINARNE, UKEN, 17.11.2023

Linki do stron zewnętrznych

 

Dr Iwona Steczko

Iwona Steczko – językoznawczyni, polonistka, absolwentka dziennikarstwa, absolwentka podyplomowych studiów logopedycznych. Ukończyła filologię polską w Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie – magisterium na podstawie pracy „Akty obrażania jako przedmiot analizy pragmatycznojęzykowej (na materiale tekstów oskarżeń sądowych)” (promotor: prof. dr hab. Teodozja Rittel). Stopień doktora nauk humanistycznych w zakresie językoznawstwa uzyskała w macierzystej uczelni na podstawie rozprawy „Nazwy chorób w języku polskim w XV i XVI wieku” (promotor: prof. dr hab. Tadeusz Szymański). Do roku akademickiego 2022/2023 adiunkt w Katedrze Lingwistyki Kulturowej i Komunikacji Społecznej IFP UP. Obecnie adiunkt w Katedrze Logopedii i Zaburzeń Rozwoju INZ.

 

zainteresowania naukowe

  • akwizycja języka,
  • logopedia medialna,
  • współczesna lingwodydaktyka języka polskiego – efektem tych zainteresowań stał się udział w zespołowo prowadzonych pracach nad nowoczesną koncepcją kształcenia w zakresie języka polskiego na różnych poziomach szkolnej edukacji oraz opracowanie wpisujących się w tę koncepcję serii podręczników „To lubię!” (książki do kształcenia językowego) wraz ze szkicami metodycznymi dla nauczyciela, a także ćwiczeń redakcyjno-stylistycznych „Sztuka pisania”,
  • językowe świadectwa dawnej kultury funeralnej (wiek XIX), w tym zwłaszcza zagadnienia genologii lingwistycznej: aspekty pragmatyczne, strukturalne, stylistyczne, kulturowe funeralnych gatunków wypowiedzi; frazeologia i frazematyka funeralna.

 

pełnione funkcje

  • kierownik praktyk logopedycznych
  • członek Towarzystwa Miłośników Języka Polskiego
  • członek Polskiego Towarzystwa Językoznawczego
  • członek Polskiego Towarzystwa Logopedycznego

 

współpraca międzynarodowa i krajowa

  • Erasmus Programme Teaching Staff Mobility, Lithuanian University of Educational Sciences, Vilnius (2011)
  • Erasmus + Programme Teaching Staff Mobility, University of Ostrava (2014, 2016, 2017)
  • Fundacja na rzecz promocji nauki i rozwoju TYGIEL (2021- 2023)

 

granty, projekty badawcze

  • „Kompetentny nauczyciel – mistrz i wychowawca” – udział w projekcie współfinansowanym ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego (2021- 2023)

 

prowadzone kursy

  • fonetyka artykulacyjna
  • składnia współczesnego języka polskiego
  • pragmalingwistyka
  • kształtowanie się i rozwój mowy dziecka
  • analiza językowa wypowiedzi dziecka
  • wystąpienia publiczne z elementami autoprezentacji
  • seminarium licencjackie

 

najważniejsze publikacje:

podręczniki do kształcenia językowego

  • To lubię! Podręcznik do języka polskiego – ćwiczenia językowe. Klasy IV-VI, Kraków 1994-1996 (współautor: H. Mrazek).
  • Nowe To lubię! Kształcenie kulturowo-językowe. Podręcznik do języka polskiego. Klasy IV-VI, Kraków 2006-2008 (współautorzy: Z.A. Kłakówna, K. Wiatr).
  • To lubię! Kształcenie językowe. Podręcznik do języka polskiego – liceum ogólnokształcące, liceum profilowane, technikum. Klasy I-III, Kraków 2002-2004 (współautorzy: Z.A. Kłakówna, W. Martyniuk).
  • Sztuka pisania. Ćwiczenia redakcyjno-stylistyczne dla klas 1–3 gimnazjum, Kraków 2003 (współautorzy: Z.A. Kłakówna, K. Wiatr).

 

szkice metodyczne (książki nauczyciela)

  • To lubię! Podręcznik do języka polskiego. Książka nauczyciela. Klasy IV-VI, Kraków 1994-1996 (współautorstwo).
  • Nowe To lubię! Podręcznik do języka polskiego. Książka nauczyciela. Klasa IV, Kraków 2006 (współautorstwo).
  • To lubię! Podręcznik do języka polskiego – liceum ogólnokształcące, liceum profilowane, technikum. Książka nauczyciela. Klasy I-III, Kraków 2002-2006 (współautorstwo).
  • Sztuka pisania. Ćwiczenia redakcyjno-stylistyczne dla klas 1–3 gimnazjum. Książka nauczyciela, Kraków 2003 (współautorstwo).

 

 artykuły w czasopismach naukowych i w monografiach wieloautorskich (wybór)

  • Jak rozwijać język ucznia? Koncepcja według podręcznika „To lubię! Ćwiczenia językowe dla klasy czwartej szkoły podstawowej”, „Ojczyzna-Polszczyzna” Nr 3 (46) 1994, s. 61-67 (współautor: H. Mrazek).
  • O potrzebie i sposobach pracy nad frazeologią, „Ojczyzna-Polszczyzna”, Nr 4(35) 1991.
  • Mietnica, kaduk, boża kaźń, czyli o nazwach epilepsji w XV i XVI wieku,  „Annales Academiae Paedagogicae Cracoviensis. Studia Linguistica” I (2002), s. 387-402.
  • Katarrus, chrapota, ślinogorz, czyli o nazwach i leczeniu schorzeń laryngologicznych na podstawie zabytków języka polskiego z XV i XVI wieku, „Otolaryngologia Polska” tom LVII, nr 4/2003 (współautorzy: A. Steczko, J. Składzień).
  • Prośba o modlitwę w XIX-wiecznych napisach nagrobnych na cmentarzach krakowskich (analiza pragmalingwistyczna), [w:] Problemy współczesnej tanatologii. Medycyna – antropologia kultury – humanistyka, red. J. Kolbuszewski, Wrocław 2011, t. XV, s. 147–159.
  • Lingwistyczno-kulturowe spojrzenie na „akty strzeliste” w XIX-wiecznych napisach nagrobnych, [w:] Problemy współczesnej tanatologii. Medycyna – antropologia kultury – humanistyka, red. A. Furdal, Wrocław 2012, t. XVI, s. 147–153.
  • Napisy na pewnych barokowych tablicach fundacyjnych – tak zwanych „grobach dusz” w krakowskich kościołach, „LingVaria” 2013, Nr 2(16), s. 203–214.
  • Czas ucieka, wieczność czeka.  O sentencjach epigraficznych na zegarach, [w:] Parémie národů slovanských VII, red. E. Mrhačová, J. Muryc, U. Kolberová, Ostrava 2014, s. 85-94.
  • Przysłowia i wyrażenia przysłowiowe z imieniem Anna, „Annales Universitatis Paedagogicae Cracoviensis. Studia Linguistica” X (2015), s. 178-189.
  • Królowi poetów. Temu, co kochał miliony. Mojżeszowi naszego narodu… O dedykacjach na szarfach wieńców z krakowskiego pogrzebu Adama Mickiewicza, [w:] Poetyka losu i historii. Profesorowi Tadeuszowi Budrewiczowi w sześćdziesiątą piątą rocznicę urodzin, red. K. Gajda, R. Stachura-Lupa, K. Wądolny-Tatar, Kraków 2017, s. 536-560.

 

prace pod redakcją

  • „Annales Universitatis Paedagogicae Cracoviensis. Studia Linguistica” IX (2014) (współredakcja tematyczna tomu).
  • „Annales Universitatis Paedagogicae Cracoviensis. Studia Linguistica” XI (2016) (współredakcja tematyczna tomu).
  • „Annales Universitatis Paedagogicae Cracoviensis. Studia Linguistica” XVI (2021)  (współredakcja tematyczna tomu).
  • Dialog z Tradycją, t. III: Język – komunikacja – kultura, red. naukowa R. Dźwigoł, I. Steczko, Kraków 2015.
  • Dialog z Tradycją, t. IV: Język – komunikacja – kultura, red. naukowa R. Dźwigoł, I. Steczko, Kraków 2015.
  • Dialog z Tradycją, t. VI: Dawna i współczesna kultura funeralna, red. naukowa I. Steczko, R. Dźwigoł, Kraków 2017.
  • Dialog z Tradycją, t. VII: Dawna i współczesna kultura funeralna, red. naukowa I. Steczko, R. Dźwigoł, Kraków 2018.

 

udział w konferencjach krajowych i zagranicznych z referatem (wybór)

  • „Język – tekst – kultura”, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego, Bydgoszcz 19–20 X 2009.
  • „Nasz język w przeszłości – nasza przeszłość w języku”,  Uniwersytet Gdański, Gniew 21-22 X 2009.
  • „Język – rytuał – płeć”, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego, Bydgoszcz 18-19 X 2010.
  • „Badania historycznojęzykowe. Stan, metodologia, perspektywy”, Uniwersytet Jagielloński, Kraków 21–22 IX 2010.
  • „Parémie národů slovanských” VI, Uniwersytet Ostrawski, Ostrawa, 9–10 X 2012.
  • „Nasz język w przeszłości – nasza przeszłość w języku”,  Uniwersytet Gdański, Gniew 21–22 X 2009. Referat: Językowy obraz kobiety w świetle XIX-wiecznych inskrypcji nagrobnych z cmentarza Rakowickiego w Krakowie.
  • „Język – rytuał – płeć”, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego, Bydgoszcz 18–19 X 2010. Referat: Portret funeralny mężczyzny w świetle XIX-wiecznych inskrypcji nagrobnych zcmentarza Rakowickiego w Krakowie.
  • „Problemy współczesnej tanatologii. Medycyna – antropologia kultury – humanistyka. Tanatos 2011”, Uniwersytet Wrocławski, Polanica-Zdrój 16–18 XI 2011.
  • „Kamień w języku, literaturze i kulturze. Wobec przeszłości i przyszłości”, Uniwersytet Pedagogiczny, Kraków 8–9 XII 2011. Referat: Głazy śmiertelne, posępne, zlanełzami…, czyli językowy obraz kamienia grobowego w świetle XIX-wiecznych napisów nagrobnych z cmentarza Rakowickiego.
  • „Parémie národů slovanských VII: Paremie wczoraj i dziś”, Uniwersytet Ostrawski, Ostrawa 17–18 IX 2014.
  • „Pandemie, epidemie i zarazy a historia”, Uniwersytet Pedagogiczny, Kraków 22–23 X 2013. Referat: Przymiot albo dworska niemoc i jej synonimiczne miana w polszczyźnieXV i XVI wieku.
  • „Niepodległa wobec języka polskiego”, Uniwersytet Jagielloński, Kraków 15-16 XI 2018. Referat: „Wskrzesicielowi Polski…”. Dedykacje na szarfach wieńców pogrzebowych ku czci Marszałka Józefa Piłsudskiego.
  • Dialog z Tradycją VI: „Językowe świadectwa przemian społecznych i kulturowych”, Uniwersytet Pedagogiczny, Kraków 7-8 XII 2020. Referat: Krakowskie klepsydry rocznicowe jako świadectwa kultury funeralnej w pierwszej połowie XIX wieku.

 

współorganizacja konferencji naukowych

  • „Dialog z Tradycją” II: Język – kultura – media, Kraków 2013,
  • „Dialog z Tradycją” IV: Dawna i współczesna kultura funeralna, Kraków 2016.

 

działalność popularyzatorska, pedagogiczna i kulturalna

  • członek jury oraz współautorka scenariuszy telewizyjnego teleturnieju edukacyjnego dla młodzieży „Słowa, słówka i półsłówka” (TVP1 1994-1998)
  • wykładowca Uniwersytetu Dziecięcego w Krzeszowicach (2018-2019)
  • opiekun naukowy Studenckiego Koła Naukowego Polonistów UP (2007-2012)
  • opiekun naukowy Sekcji komunikacji społecznej SKNP UP (2007-2012)
  • opieka merytoryczna nad publikacyjnym projektem podjętym przez studentów filologii polskiej (specjalność: komunikacja społeczna) z okazji jubileuszu 65-lecia Uniwersytetu Pedagogicznego, obejmującym wywiady z ówczesnym i byłymi rektorami Uniwersytetu oraz wspomnienia o rektorach naszej uczelni: Rozmowy na jubileusz, T. Budrewicz, I. Steczko, M. Malinowski, Kraków 2011.
  • udział w konferencji naukowej zorganizowanej w ramach obchodów jubileuszu 650-lecia lokacji wsi Kasina Wielka. Referat: Na co umierali mieszkańcy Kasiny w XIX wieku (dokumentacja w świetle ksiąg metrykalnych 1786–1906), [w:]Historia, tradycja, kultura. Księga referatów z konferencji naukowej w Kasinie Wielkiej, red. J. Kobylińska, P. Lulek, M. Mączyński, Kasina Wielka 2013, s. 30–36.

 

odznaczenia i nagrody

  • Medal Komisji Edukacji Narodowej „za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania” (Minister Edukacji Narodowej Krystyna Łybacka, 2002).
  • Medal Srebrny za Długoletnią Służbę (Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, 2018)
  • Nagroda Rektora Wyższej Szkoły Pedagogicznej im. KEN w Krakowie zespołowa II stopnia „za współautorstwo wyróżniającego się zestawu podręczników do języka polskiego dla kl. V szkoły podstawowej To lubię! Książka nauczyciela, teksty i zadania, ćwiczenia językowe” (Kraków 1996).
  • Nominacja do nagrody Edukacja XXI (Targi Książki Edukacyjnej 2004) za pracę Sztuka pisania. Ćwiczenia redakcyjno-stylistyczne dla klas 1-3 gimnazjum, Kraków 2003.
  • Nagroda Rektora Akademii Pedagogicznej im. KEN w Krakowie indywidualna II stopnia „za prace organizacyjno-dydaktyczne na rzecz Instytutu Filologii Polskiej” (Kraków 2008).
  • nominacja do nagrody Edukacja XXI (Targi Książki Edukacyjnej 2004) za pracę Sztuka pisania. Ćwiczenia redakcyjno-stylistyczne dla klas 1-3 gimnazjum, Kraków 2003.
  • przyznana głosami Studentów nominacja do nagrody „dla najbardziej zaangażowanych, cenionych i lubianych nauczycieli akademickich w ramach prestiżowego Plebiscytu Edukacyjnego” (Kraków 2023).

 

 

Prof. Ewa Zmuda

Ewa Zmuda – dr hab., profesor w Katedrze Logopedii i Zaburzeń Rozwoju Instytutu Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, językoznawca, logopeda, neurologopeda, lektor języka polskiego jako obcego. W 2006 r. ukończyła filologię polską w Akademii Pedagogicznej w Krakowie, w 2010 roku otrzymała stopnień doktora nauk humanistycznych w zakresie językoznawstwa, a w 2019 r. stopień doktora habilitowanego, od 2020 roku pracuje na stanowisku profesora uczelni. Ponadto ukończyła studia podyplomowe z logopedii, neurologopedii oraz nauczania języka polskiego jako obcego i drugiego. Jest certyfikowanym terapeutą umiejętności społecznych (TUS SST). Posiada doświadczenie terapeutyczne i diagnostyczne (gabinet terapeutyczny). Autorka trzech monografii naukowych oraz ponad pięćdziesięciu artykułów naukowych.

Zainteresowania naukowe: pragmatyka językowa, badania nad rozwojem sprawności językowych u dzieci w normie, badania nad kompetencjami językowymi u dzieci w spektrum autyzmu, trening umiejętności społecznych dla osób z ASD, psycholingwistyka i teolingwistyka; onomastyka (w tym onomastyka literatury dla dzieci i młodzieży).

 

Organizacje naukowe i redakcje:

– Redaktor Naczelny ANNALES UNIVERSITATIS PAEDAGOGICAE CRACOVIENSIS. STUDIA LOGOPAEDICA

– członek Rady Dyscypliny – Językoznawstwo

– członek Komisji Onomastycznej KJ PAN

– członek Koła Współpracowników Zespołu Języka Religijnego przy Prezydium PAN

– członek Towarzystwa Miłośników Języka Polskiego

– członek Polskiego Towarzystwa Logopedycznego

– członek Rady Naukowej „Nowej Logopedii”

– Opiekun I roku studiów logopedycznych jednolitych magisterskich

 

Prowadzone kursy:

  • Fonetyka i fonologia współczesnego języka polskiego
  • Słowotwórstwo współczesnego języka polskiego
  • Leksykologia i leksykografia
  • Pamięć i uczenie się – teoria i praktyka dla logopedy
  • Komunikacja interpersonalna
  • Konceptualizacja znaczeń u dzieci w wieku przedszkolnym

 

Projekty badawcze i współpraca międzynarodowa:

  • Udział w międzyuczelnianym projekcie badawczym onomastyka literatury dla dzieci i młodzieży.
  • Ostrawa: Uniwersytet Ostrawski (wykłady i warsztaty w ramach programu Erasmus+)

 

Najważniejsze publikacje naukowe:

Wybrane teksty w czasopismach i monografiach wieloautorskich:

Od słowa do opowieści. Usprawnianie kompetencji narracyjnych dziecka drogą doskonalenia zdolności opowiadania, „Edukacja Elementarna W Teorii I Praktyce”, 15(2(56), 2020, s. 63-76 (współautor M.M. Szurek)

The Reception of Religious Names in Internet Users’ Comments, “Annales Universitatis Mariae Curie-Skłodowska. Sectio FF, Philologiae”, 2019, Vol. 37, nr 2, s. 109-120.

Uwagi o śmierci i umieraniu w XVII-wiecznych medytacjach zakonnych [Comments about death and dying in seventeenth-century monastic meditations] : (wybrane aspekty) [(Selected aspects)], “Język Polski” 2018, z 4, s. 70-81.

Znaczenie zabawki w terapii autyzmu: wybrane aspekty, „Edukacja Elementarna w Teorii i Praktyce” 2018, vol. 13, nr 49, s. 173-188. [współautor M.M. Szurek]

Stare czy nowe podejście badawcze? Teolingwistyka – zarys teorii i perspektywy badań, „Poradnik Językowy” 8, 2017, s. 40-55.

(Nie)zależność imion zakonnych od chrzestnych (na przykładzie imion karmelitów bosych), „Socjolingwistyka” XXXI, 2017, s. 191-204.

O imieniu Krystyna – szkic onomastyczno-teologiczny „Studia Linguistica” XII, 2017, s. 130-139. (współautorka Ewa Horyń)

Językowy obraz dziecka autystycznego na przykładzie blogów o autyzmie (wybrane aspekty), w: Współczesny i dawny obraz dziecka w języku, red. L. Mariak i J. Rychter, wyd. Volumina.pl Daniel Krzanowski, Szczecin 2017, s. 379-388.

Badania nad imionami zakonnymi, „Annales Universitatis Paedagogicae Cracoviensis. Studia Linguistica”, 2016, z. 11, s. 151-158.

Maria jako imię zakonne, „Onomastica” R. LIX, 2015, s. 137-151.

Współredakcja naukowa serii: W kręgu dawanej polszczyzny, t. I – VII, 2016-2020.

 

Monografie:

Imiona zakonne Karmelitów Bosych (od XVII do XX w.), Kraków 2021.

Imiona zakonne Karmelitanek Bosych: (od XVII do pierwszej połowy XX w.), Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Pedagogicznego, Kraków 2019.

Nominacje istot duchowych w pismach mistyków. Studium teolingwistyczne, Wydawnictwo Akademii Ignatianum, WAM, Kraków 2012.

Pozostałe publikacje tu: http://bgbase.up.krakow.pl/biblio/splendor/expertus3e.cgi

 

 

Udział w wybranych konferencjach polskich i zagranicznych:

  • Międzynarodowa Konferencja Naukowa Paremie narodów słowiańskich VII. „Paremie wczoraj i dziś”, Uniwersytet Ostrawski, 17-18 września 2014; referat: Frazeologia w siedemnastowiecznych modlitewnikach karmelitańskich.
  • XIX Międzynarodowa i Ogólnopolska Konferencja Onomastyczna, Funkcje nazw własnych w kulturze i w komunikacji, UAM, Poznań-Gniezno 20-22 września 2014; referat: Maria jako imię zakonne.
  • Konferencja naukowa Dziedzictwo kultury materialnej utrwalone w leksyce, frazeologii i paremiologii języków słowiańskich, Kraków 27-28 kwietnia 2015, referat: Jak mieszkały zakonnice w XVII w.? O nazwach pomieszczeń i sprzętów w klasztorze benedyktynek staniąteckich.
  • Konferencja naukowa Socjolingwistyczne badania w teorii i praktyce – interdyscyplinarne podejście, Gdańsk 14-15 września 2015 r.; referat Miejsce nazw wartości w języku zakonnic (na przykładzie siedemnastowiecznych rozmyślań dla nowicjuszek).
  • Konferencja naukowa Polszczyzna dawna i współczesna. In memoriam Mariani Kucala, Lublin 20-21 października 2015 r.; referat: Nazywanie istot duchowych w rękopisach klasztornych z XVII wieku.
  • Ogólnopolska Konferencja Naukowa Współczesny i dawny obraz dziecka w literaturze, języku, kulturze, sztuce, 1-3 czerwca 2016, referat: Językowy obraz dziecka autystycznego na podstawie wybranych blogów.
  • Międzynarodowa Konferencja Naukowa Paremie Narodów Słowiańskich VIII, Ostrawa 13-14 września 2016, referat (współautor: Ewa Horyń) Obraz życia zakonnego utrwalony w polskiej frazeologii i paremiologii.
  • VIII Międzynarodowa i Interdyscyplinarna Konferencja Naukowa Język religijny dawniej i dziś w kontekście teologicznym i kulturowym, 22-24 września 2016, referat: Połączenia wyrazowe z przymiotnikiem duchow(n)y w rękopisach zakonnic z XVII w.
  • Ogólnopolska Konferencja Naukowa Przeszłość w języku zamknięta. In memoriam Andreae Bańkowski, Częstochowa 25-26, października 2016, referat (współautor: Ewa Horyń) Imię Andrzej w perspektywie (nie) tylko językowej.
  • Konferencja: Socjolingwistyczne badania w teorii i praktyce – interdyscyplinarne podejście Gdańsk 28-29 września 2017 r. referat: [współautor: dr Ewa Horyń] Akty mowy motywujące do działania w komunikacji trenerek personalnych.
  • Konferencja: „Paremia narodów słowiańskich IX”, 11-12-09.2018, referat (współautor: E. Horyń): Funkcjonowanie frazeologizmów dotyczących życia zakonnego we współczesnej polszczyźnie.
  • Konferencja: Epistolografia w dawnej Rzeczpospolitej V, 15-16 października 2018, referat (współautor Ewa Horyń): Język listów Elżbiety z Lubomirskich Sieniawskiej, kasztelanowej krakowskiej do męża z lat 1668-1726.

 

Udział w komitetach organizacyjnych międzynarodowych i krajowych konferencji naukowych:

  • Ogólnopolska Konferencja Historycznojęzykowa ,,W kręgu dawnej polszczyzny” V, Kraków 2023;
  • Ogólnopolska Konferencja Historycznojęzykowa ,,W kręgu dawnej polszczyzny” IV, Kraków 2019;
  • V Interdyscyplinarna Konferencja Naukowa z cyklu „Dialog z Tradycją”: „Dziedzictwo antyczne i biblijne dziś (język – kultura – media);
  • Ogólnopolska Konferencja Historycznojęzykowa ,,W kręgu dawnej polszczyzny” III, Kraków 2017;
  • Ogólnopolska Konferencja Historycznojęzykowa ,,W kręgu dawnej polszczyzny” II, Kraków 2016;
  • Międzynarodowa Konferencja Historycznojęzykowa ,,W kręgu dawnej polszczyzny”, Kraków 2014;
  • Ogólnopolska Konferencja Naukowa: „RADOŚC SŁOWA – język, interpretacja, translatoryka Biblii”, Kraków 2010;

 

Nagrody:

Nagroda indywidualna III stopnia Rektora Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, 2020, przyznana za uzyskanie stopnia doktora habilitowanego.

Nagroda indywidualna III stopnia Rektora Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, 2022, przyznana za działalność naukową

Nagroda indywidualna III stopnia Rektora Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, 2023, przyznana za działalność naukową

Medal Komisji Edukacji Narodowej za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania, 2023

 

 

 

Ogłoszenia

Aktualności